Materiał Partnera

Matematyka – trudna czy przyjemna?

Matematyka – trudna czy przyjemna?

Matematyka to jeden z przedmiotów, którego uczymy się od początku szkoły podstawowej, aż do matury. Na maturze nadal jest obowiązkowa, choć pojawiają się głosy, że należałoby z tego zrezygnować. Dla jednych niesamowicie trudna, dla innych ulubiony przedmiot szkolny. Co takiego jest w matematyce, że ma aż takie duże znaczenie w całym procesie edukacji?

Nie trzeba bać się matematyki

Matematyka tak naprawdę jest bardzo łatwa, jeśli tylko zostanie dzieciom odpowiednio wytłumaczona. Opiera się na logice i umiejętności liczenia do dziesięciu, a to potrafi prawie każdy pierwszoklasista. To nieprawda, że trzeba znać wzory na pamięć – wystarczy nauczyć się, że każdy wzór skądś się bierze i dowiedzieć się, w jaki sposób się je wyprowadza i wtedy już można zrobić dosłownie wszystko. Problem w tym, że każdy uczeń myśli trochę inaczej, w innym tempie przyswaja informacje, a struktura szkoły narzuca uśredniający sposób nauczania. Jeśli nauczyciel ma przed sobą trzydzieścioro uczniów i program do zrealizowania, niejednokrotnie nie jest w stanie pokazać każdemu ze swoich podopiecznych, w jaki sposób dojść do najprostszych, logicznych rozwiązań i wtedy rzeczywiście rozpoczyna się pamięciowe wkuwanie matematyki. A w tej nauce nie o to chodzi.

Różne pomysły dla różnych dzieci

Szkoły publiczne nie zawsze mogą sobie poradzić z problemem nauczania matematyki. Ale na szczęście z pomocą przychodzą szkoły prywatne. Właściciel prywatnej szkoły matematycznej 2plus2 twierdzi, że najważniejsze jest dostosowanie sposobu przekazywania wiedzy do sposobu pojmowania ucznia. Dlatego matematycy z jego szkoły inaczej pracują z małymi dziećmi a inaczej w trakcie korepetycji z matematyki dla uczniów ostatnich klas podstawówki, czy tych przygotowujących się do matury.

Uczniowie dowiadują się poprzez ciekawe anegdotki, dlaczego matematyka może im się przydać w życiu i to wzmacnia ich motywację do nauki. Szkoła matematyki zawsze stara się przerobić z dziećmi zadania "do przodu" tak, aby na lekcjach czuły się bardziej pewne siebie i dzięki temu osiągały sukcesy.

Propozycja szkół prywatnych dla każdego

Poza ciekawym programem nauczania matematyki, szkoła 2plus2 zapewnia swoim uczniom zajęcia w małych trzy- lub czteroosobowych grupach, co daje możliwość indywidualnego podejścia do każdego ucznia. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz