Maj w ogrodzie – niezbędnik ogrodnika

Maj w ogrodzie – niezbędnik ogrodnika

W maju ogrody zachwycają tysiącem barw – zakwitają kwiaty, zielenią się drzewa, wschodzą pierwsze warzywa. Aby ten proces przebiegał prawidłowo, musimy pamiętać o kilku czynnościach, które należy wykonać w tym miesiącu. Maj to dobry czas na prace porządkowe, organizację warzywniaka czy zadbanie o krzewy i drzewa owocowe. Pamiętajmy jednak, że od 12 do 15 maja do Polski napływa powietrze polarne – tzw. zimna Zośka.

Strony www Strony www

Prace pielęgnacyjne i porządkowe

Maj to dobry okres na prace porządkowe w ogrodzie. 

Twoja altana wymaga remontu? Już teraz zacznij ją naprawiać! W tym miesiącu możesz również przygotować grządki pod siew, rozpocząć nawadnianie ogrodu i zacząć pielenie rabat. Zagony z warzywami należy systematycznie podlewać i odchwaszczać, by zapobiec parowaniu wody z gleby i ułatwić dostęp powietrza do korzeni roślin. Wiosną chwasty są jeszcze słabo zakorzenione, dlatego łatwo będzie nam je wyrwać. 

Maj to również dobry czas na nawożenie trawnika kompostem. W tym miesiącu możemy również zadbać o staw – roślinom rosnącym w wodzie obcinamy uszkodzone i gnijące pędy. Częściowo wymieniamy wodę, a także zdejmujemy siatkę ochronną, która jesienią i zimą chroniła oczko wodne przed zanieczyszczeniami.

Organizacja warzywniaka

W maju zakładamy ogródki ziołowe – sadzimy lubczyk, bazylię, pietruszkę i szałwię. W pierwszej połowie miesiąca możemy posiać fasolę szparagową, groch i koper, a także niektóre odmiany marchwi, dynię, kabaczek i cukinię. Przez cały miesiąc możemy także sadzić paprykę, pory i seler, a także ogórki i pomidory. Siejemy również marchew i buraki na zbiór jesienny. W maju wysiewamy również kukurydzę i ogórki przeznaczone na rozsady. Kukurydza powinna być wysiewana pod koniec miesiąca – ogórki, a także melony siejemy na początku maja. 

Pamiętajmy, że rosnące warzywa wymagają systematycznej pielęgnacji – musimy pamiętać o ich nawadnianiu, spulchnianiu i odchwaszczaniu gleby, a także przerywaniu gatunków uprawianych z siewu. Koniec maja to dobry moment na obrywanie pierwszych warzywnych plonów wysadzanych w tunelach foliowych – rzodkiewki, sałaty, szczypiorku. Zbieramy również warzywa wieloletnie i plony z siewu ozimego – szparagi, rabarbar i szczaw.

Maj w ogrodzie Infografika

Pielęgnacja krzewów i ogrodów owocowych

W tym miesiącu dbamy o krzewy ozdobne – porzeczki, tawuły, migdałowce, róże. Pamiętajmy, że podczas przycinania tych ostatnich powinniśmy zwrócić uwagę na ich rodzaj. Róże wielkokwiatowe przycinamy 40 cm nad ziemią, u róż parkowych dokonuje się cięcia prześwietlającego, w przypadku powtarzania kwitnienia róż pnących powinniśmy przyciąć wierzchołki.

Do majowych prac ogrodowych zaliczamy również sadzenie drzew i krzewów, które wcześniej były uprawiane w pojemnikach. Najlepiej jest sadzić je w dni pochmurne. Pamiętajmy, aby przed posadzeniem rośliny obficie podlać, by bryła korzeniowa nie rozpadła się przy wyjmowaniu. Na sadzenie roślin z odkrytymi korzeniami w maju jest już za późno.

Na drzewa owocowe możemy zastosować w tym czasie pierwsze opryski przeciwdziałające chorobom grzybowym. Zarówno drzewa jak i krzewy powinniśmy nawozić nawozem wieloskładnikowym – Azofoską lub kompostem. Nowo posadzone rośliny i drzewa nawozimy około półtora tygodnia od posadzenia. Pamiętajmy, że, aby drzewa owocowały każdego roku, to pod koniec miesiąca musimy oberwać część zawiązków owoców – najmniejszych, słabo wykształconych i uszkodzonych. Wokół młodych drzew spulchniamy ziemię i ściółkujemy korą – grubość warstwy powinna wynosić co najmniej 5 cm.

Pielęgnacja trawnika, sadzenie kwiatów

Według kalendarza ogrodnika w maju ścinamy murawę – robimy to raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, gdy osiągnie ona wysokość 5 cm. Wysokość koszenia zależy od sposobu użytkowania i rodzaju trawnika – jeśli trawa jest często deptana, nie powinna być koszona niżej niż na wysokość 3 cm. Raz na miesiąc nawozimy również trawnik przydomowy, który – w zależności od pogody – podlewamy wieczorem lub wczesnym rankiem.

Po tzw. zimnej Zośce zakładamy nowe trawniki. W tym miesiącu możemy także założyć oczko wodne i zorganizować skalniaki. To również dobry czas na sadzenie rododendronów, azalii oraz drzewek iglastych. Wysadzamy także cebulki dalii, mieczyków, kalii, maków i piwonii. Wysiewamy rośliny dwuletnie – bratki, fiołki, malwę i stokrotkę. Pod koniec miesiąca powinniśmy usunąć zbędne i zeschnięte kwiatostany, a także posadzić sadzonki kwiatów mało odpornych na zimno – pelargonii i petunii. Gdy zaczną przekwitać, usuwamy również kwiaty bylin cebulowych, aby rośliny nie traciły energii na wytworzenie nasion.

Jeśli chcesz zadbać o ogród w maju, to pomyśl również o akcesoriach. Sprawdź na przykład, jaki leżak do ogrodu wybrać

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Wyszukaj firmy z branży