Jak zrobić las w słoiku?

Jak zrobić las w słoiku?

Las w słoiku może być świetną dekoracją salonu a także edukacyjną zabawą dla najmłodszych. Stworzony wspólnie z dzieckiem może uczyć o przyrodzie i pokazywać zachodzące w niej procesy. Z kolei przygotowany dla mamy lub przyjaciela będzie oryginalnym pomysłem na prezent. Jak zrobić las w słoiku? Poznaj nasze wskazówki.

Przygotuj odpowiednie akcesoria. Co jest potrzebne do zrobienia lasu w słoiku?

Do zrobienia własnoręcznej dekoracji przydadzą ci się:

 • ozdobne naczynie (może być słój, misa lub patera z pokrywą),
 • ziemia wysokiej jakości,
 • żwirek drenażowy ozdobny,
 • sadzonki roślin (sprawdzą się m.in. paproć, fittonia czy bluszcz),
 • ozdobne kamienie,
 • kawałki drewna lub kory,
 • szyszki,
 • mech,
 • narzędzia: łyżka, nożyczki, pęseta itp.

Jak zrobić las w słoiku krok po kroku?

 1. Przygotuj naczynie - naczynie, w którym stworzysz las, powinno być wykonane z cienkiego szkła i posiadać zakrętkę. Przed założeniem ogrodu dokładnie je wymyj w gorącej wodzie z płynem do mycia naczyń i wytrzyj do sucha.
 2. Przygotuj podłoże - na dnie naczynia umieść żwirek drenażowy, który zatrzyma nadmiar wody, której nie zaabsorbuje podłoże. Na brzegach naczynia możesz ułożyć z niego wzniesienia i fale. Następnie wysyp warstwę podłoża o grubości 6-8 cm. Na koniec oczyść naczynie z zapylenia na ściankach i lekko uklep podłoże, nadając mu docelowe uformowanie.
 3. Posadź rośliny - im mniej roślin w słoju, tym lepiej. Pamiętaj, że będą one rosły jeszcze przez jakiś czas wewnątrz naczynia, dopóki nie zwolni proces fotosyntezy. Każdej z roślin delikatnie rozluźnij bryłę korzeniową, a następnie palcem w podłożu zrób małe wgłębienie na roślinę i umieść ją w przygotowanym dołku. Zasyp i dociśnij do podłoża, aby ustabilizować roślinę w ziemi.
 4. Dodaj dekoracje - do dekoracji możesz użyć skał o ciekawych kształtach. Pionowe kamienie należy lekko zagłębić w ziemi, aby były stabilne. Ciekawie będą wyglądać też położone pod roślinami. Następnie na powierzchnię ziemi można wyłożyć wilgotne kępy mchu, który nadaje kompozycji niepowtarzalny, leśny charakter. Po ułożeniu mchu dodaj kawałki kory i szyszki.

Jak dbać o las w słoiku?

las w słoiku

Po posadzeniu kompozycji i oczyszczeniu naczynia należy je podlać. Woda do podlewania powinna być miękka - najlepiej użyć wody przegotowanej, przefiltrowanej lub wody odstanej. Jej ilość zależy od objętości podłoża użytego do sadzenia roślin, ale pierwsze podlewanie powinno być dość obfite i dokładne. Następne podlewanie można powtórzyć dopiero po kilku miesiącach.

Po założeniu lasu w słoiku w naczyniu rozpoczyna się proces stabilizacji. Jeśli słój zacznie intensywnie parować, a woda spływać po ściankach, należy go otworzyć na kilkanaście minut, a następnie ponownie zamknąć. Proces zaparowywania mini lasu jest naturalny, nie należy się nim przejmować.

Aby las w słoiku długo cieszył oko, należy zadbać również o to, aby stał w odpowiednim miejscu. Nie możemy narażać naszej kompozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej wybierać miejsca jasne, ale nie na bezpośrednim słońcu, daleko od źródeł ciepła jakimi są kaloryfery. Las możesz postawić na przykład na stoliku kawowym czy komodzie kilka metrów od okna. Nie potrzebuje on do funkcjonowania dużej ilości światła.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży