Artykuł sponsorowany

Likwidacja spółki. Kto może nam w tym pomóc?

Likwidacja spółki. Kto może nam w tym pomóc?

Czasem zdarza się, że prowadzenie spółki przestaje być opłacalne i najlepszym rozwiązaniem zarówno dla jej właścicieli, jak i dla członków zarządu jest jej zakończenie. Likwidacja spółki to końcowy etap jej istnienia, który prowadzi do rozwiązania. Proces likwidacji jest niezwykle czasochłonny oraz dość skomplikowany i wymaga wiedzy dotyczącej wykonania wszelkich niezbędnych procedur. W związku z tym, przy likwidacji warto zwrócić się o pomoc do doświadczonych specjalistów. Kto może pomóc w procesie likwidacji spółki?

Najczęstsze przyczyny rozwiązania spółki

Podejście do likwidacji spółki będzie w dużej mierze zależało od tego, w jaki sposób została skonstruowana umowa, a także czy zaszły jakiekolwiek przesłanki, które pozwolą wskazać przyczyny mające wpływ na likwidację. Jedną z najczęstszych przyczyn zdecydowania się na zlikwidowanie spółki jest koniec terminu, na jaki zdecydowano się ją założyć, a także decyzja o przekształceniu spółki w inną działalność. Spółka może zostać zlikwidowana także w wyniku wystąpienia przyczyn, które zostały przewidziane w jej umowie.

Istnieją także sytuacje, w których o likwidacji spółki decyduje sąd. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku, kiedy spółka została założona niezgodnie z wymogami, które są określone w kodeksie spółek handlowych. Ponadto sąd może orzec o rozwiązaniu spółki na żądanie wspólnika bądź członka spółki, jeśli osiągnięcie jej celu stało się niemożliwe. W sytuacji, kiedy działalność narusza prawo i zagraża interesowi publicznemu, sąd także może ją rozwiązać.

Likwidacja spółki – niezbędne dokumenty

Pierwszym krokiem w likwidacji spółki jest zgłoszenie tego do sądu rejestrowego, który prowadzi akta rejestrowe spółki. W wyniku zgłoszenia wykreślone zostaną informacje o osobach, które wchodzą w skład zarządu spółki, a także o prokurentach spółki. Przy likwidacji, do sądu rejestrowego należy złożyć wniosek o wpis otwarcia likwidacji, a także inne niezbędne dokumenty, w których przygotowaniu może pomóc m.in. Biuro rachunkowe BRMK.

Do rozpoczęcia procesu likwidacji spółki potrzebne będą dokumenty potwierdzające jej rozwiązanie. Powinny one wykazywać przyczynę przewidzianą w umowie spółki, orzeczenie sądu, które jest podstawą do rozwiązania lub uchwałę wspólników o rozwiązaniu. Inny ważny dokument to uchwała o powołaniu likwidatorów, a także zgoda likwidatorów na pełnienie funkcji. Ponadto potrzebny będzie dowód uiszczenia opłaty sądowej od wniosku o wpis otwarcia likwidacji.

Ile czasu trwa likwidacja spółki?

Czas likwidacji spółki jest uzależniony od kilku czynników, takich jak rozmiar prowadzonej działalności czy stopień skomplikowania zobowiązań zaciągniętych przez spółkę. Nie jest on, więc dokładnie określony. Likwidacja trwa, dopóki nie zostaną wykonane wszystkie czynności likwidacyjne. Przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji nie może dojść do podziału majątku między wspólnikami, który pozostał po zaspokojeniu wierzycieli.

Likwidacja spółki stanowi dość skomplikowany proces. Aby mógł zostać rozpoczęty, należy zgłosić go do odpowiedniego urzędu, a także zadbać o odpowiednie przygotowanie niezbędnych dokumentów. W takiej sytuacji warto, więc skorzystać z pomocy specjalistów z biura rachunkowego, którzy pomogą w dopełnieniu formalności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz