Artykuł sponsorowany

Audyt podatkowy i jego przydatność dla klienta

Audyt podatkowy i jego przydatność dla klienta

Podatki to nie tylko obowiązek każdego pracującego Polaka i każdej istniejącej na polskim rynku firmy. To również jeden z najpoważniejszych problemów finansowych, który może prowadzić do przykrych konsekwencji. Pewność dopełnienia wszystkich formalności zapewnia audyt podatkowy.


Czym jest audyt podatkowy?

Pojęcie audytu jest stosunkowo nowe w polskich realiach gospodarczych, a popularność zyskało wraz z wejściem do Unii Europejskiej i rozwinięciem działalności gospodarczej na arenie międzynarodowej. Audyt może dotyczyć wielu różnych obszarów działania i jest formą kontroli zewnętrznej, mającej na celu wykazanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu danego obszaru oraz wskazanie działań naprawczych. Audyt podatkowy to jedna z takich dziedzin, obejmująca wszelkie operacje finansowe firmy bezpośrednio związane z rozliczeniami podatkowymi. Obejmuje on zarówno kontrolę dokumentacji księgowej, jak i poprawne rozliczanie ulg podatkowych i obliczanie odprowadzanych stawek. Prawidłowo przeprowadzony audyt podatkowy pozwala na uniknięcie poważnych błędów i związanych z nimi kar finansowych, ale też może wskazać oszczędności w działaniu firmy.

Warianty audytu podatkowego

Jak większość tego typu usług, tak i audyt podatkowy posiada kilka różnych wariantów pozwalających klientowi na wybranie najlepszego dla niego rozwiązania. Różnica odnosi się też do przedmiotu audytu, który może być przeprowadzany kompleksowo, obejmując całość obszaru, albo wyrywkowo, poddając kontroli losowo wybrane obszary. Audyt kompleksowy, określany też jako pełny, jest dla firmy o tyle korzystniejszy, że stanowi odpowiednik kontroli skarbowej. Dzięki niemu firma zyskuje pewność, że w przypadku takiego sprawdzenia nie pojawią się żadne niedociągnięcia grożące wysokimi karami finansowymi. Kontroli podlegają wówczas wszystkie dokumenty finansowe i przeprowadzane przez firmę operacje gospodarcze. Wadą takiego audytu jest jego wysoki koszt, a także czasochłonność i ogromne nakłady pracy zarówno audytora, jak i pracowników działu finansowego firmy. Kompromisem pomiędzy audytem pełnym i wyrywkowym może być pełny audyt obejmujący tylko jeden miesiąc działalności firmy. Daje on przybliżony obraz stanu faktycznego i wskazuje, czy istnieje konieczność kontroli kompleksowej. 

Do kogo adresowany jest audyt podatkowy?

Audyt podatkowy przeprowadzany jest w formie usługi przez firmy (np. Kunowski Krzysztof, Kunowska Kalina. Kancelaria doradztwa podatkowego s.c.) specjalizujące się w prawie podatkowym i finansach. Adresatami są te osoby i firmy, które nie posiadają swojego wewnętrznego systemu kontroli, a chcą mieć pewność, że wszystkie realizowane przez nie operacje są zgodne z wymogami prawa. Z audytu mogą skorzystać mali przedsiębiorcy, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, zwłaszcza ci na starcie działalności biznesowej. Drugą grupę, do której adresowany jest audyt podatkowy, stanowią spółki funkcjonujące na podstawie bardzo złożonych, skomplikowanych przepisów, a także firmy często korzystające z różnych odliczeń podatkowych. Adresatami audytu są także fundacje i stowarzyszenia, funkcjonujące w oparciu o specjalne regulacje prawne. Oczywiście na audyt może zdecydować się każdy przedsiębiorca, który chce mieć pewność dopełnienia wszystkich zobowiązań wobec urzędu skarbowego i państwa

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz