Artykuł sponsorowany

Lecznicze działanie gorczycy

Lecznicze działanie gorczycy

Gorczyca pomaga w chorobach przewodu pokarmowego. Jest lekiem przeciwzapalnym i przeczyszczającym. Wyciąg z gorczycy jest podawany przy dolegliwościach przewodu pokarmowego, przewlekłych stanach zapalnych żołądka i jelit, zaburzeniach trawienia, zaparciach, wrzodach żołądka i dwunastnicy. Natomiast przy zapaleniu migdałków i gardła stosuje się płukanki. Olejek gorczycy m. in. pobudza wydzielanie soku trzustkowego i żołądkowego; ułatwia trawienie pokarmów, obniża ciśnienie krwi. Wykorzystywany jest do produkcji wyciągów oraz maści.

Gorczyca biała

Ziarna gorczycy białej dodawane są do kiszenia ogórków, kapusty białej i czerwonej oraz do przyrządzania ryb, śledzi, pikli, wędlin i mięs. Gorczyca biała jest doceniana w medycynie, bo wypełnia się nią materace i poduszki, gdyż nasiona rośliny leczą migrenowe bóle głowy, bóle reumatyczne, zwyrodnieniowe i kostno-stawowe; bóle kręgosłupa i napięcie mięśniowe. Materac gorczycowy pomaga na alergię, astmę, choroby sercowe i  bezsenność. Nasze babcie znały zalety gorczycy i wypychały nią poduszki, gdyż wiedziały, że skutecznie leczy wiele dolegliwości.  

Gorczyca czarna

Nasiona gorczycy czarnej stosowane są m. in. przy zapaleniu płuc, opłucnej i ścięgien. Kataplazmy ze sproszkowanych nasion gorczycy przykłada się do bolących miejsc przy gośćcu, skurczach i zmęczeniu mięśni. Okłady z gorczycy rozszerzają naczynia krwionośne i powodują miejscowe zaczerwienienie oraz uczucie intensywnego palenia. Przykłada się je do skóry, ale jedynie na 15 minut. Jeśli pozostaną dłużej, uszkodzą ją. Należy pamiętać, że mają silne działanie i mogą doprowadzić do zapalenia, a nawet do uszkodzenia tkanki.

Gorczyca sarepska

Gorczyca sarepska w XVII w. była podawana jako środek rozgrzewający i wspomagający leczenie przeziębienia. Kiełki gorczycy są bogactwem minerałów i witamin. Mają działanie oczyszczające, przeciwzapalne i pobudzające trawienie. Ponadto obniżają poziom cholesterolu, regenerują i zwiększają odporność organizmu. Działają również korzystnie na włosy. Nasiona gorczycy sarepskiej są wykorzystywane głównie do produkcji musztardy, ale dodawane także  do sałatek, pieczonych mięs, wędlin, konserw rybnych.  

Produkcja gorczycy

Ziarno, które skupują firmy jak np. „PIAST" Jan Kołodziej z Dębna jest poddawane specjalnemu procesowi doczyszczania na wysoko wyspecjalizowanym i dostosowanym do takiego celu sprzęcie. Tak przygotowane ziarno gorczycy spełnia najwyższe wymogi odbiorców. W ofercie jest: gorczyca biała, gorczyca czarna, gorczyca sarepska, w tym gorczyca spożywcza, gorczyca na poplon, gorczyca do celów rehabilitacyjnych, gorczyca siewna, gorczyca przemysłowa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz