Artykuł sponsorowany

Leczenie raka prostaty

Leczenie raka prostaty

Rak prostaty jest w przypadku mężczyzn drugim nowotworem złośliwym pod względem zachorowalności i umieralności. Choć statystyki mówią same za siebie, w dalszym ciągu tylko nieliczne grono mężczyzn regularnie kontroluje stan gruczołu krokowego, czyli prostaty. Chodzenie do lekarza jest dla panów dość kłopotliwe, a sprawy związane z układem rozrodczym powodują jeszcze większe kontrowersje i wstyd. Warto jednak wiedzieć, jak zapobiegać zachorowaniu i jak leczy się raka prostaty.

Jakie są najczęstsze objawy nowotworu prostaty?

Na wstępie warto przypomnieć, że prostata jest gruczołem, który odpowiada za produkcję płynu wchodzącego w skład spermy. Ma on za zadanie odżywiać plemniki, aby były w stanie funkcjonować w drogach rodnych kobiety nawet przez kilka dni. 

Jak tłumaczą eksperci z Prywatnego Gabinetu Urologicznego w Łodzi: ,,Prostata jest strukturą, która ma nadzwyczajny wpływ na stan funkcji rozrodczych każdego mężczyzny. Nie wolno zatem lekceważyć jakichkolwiek symptomów, które mogą świadczyć o problemach z gruczołem krokowym’’. 

Rak prostaty może początkowo rozwijać się całkowicie bezobjawowo lub daje objawy łagodnego rozrostu tego gruczołu. Mowa tu przede wszystkim o trudnościach w oddawaniu moczu, czy uczuciu niezupełnego wypróżnienia. Czasami obserwuje się też krwiomocz, czyli obecność czerwonych krwinek w urynie. Nie muszą być one jednak dostrzegalne przez pacjenta. Ich wykrycie gwarantuje jedynie laboratoryjna analiza składu moczu. W zaawansowanym stadium nowotworu może pojawić się uporczywy ból w okolicach lędźwi. Pamiętajmy jednak, że w przypadku każdego nowotworu najważniejsze jest jego wczesne wykrycie, a nie jest to możliwe bez kontrolnych wizyt u specjalisty.

W jaki sposób leczy się raka gruczołu krokowego?

Jak nietrudno się domyślić, sposób leczenia raka prostaty zależy od stopnia jego zaawansowania. Jeśli guz nie przekracza anatomicznych granic prostaty, stosuje się leczenie operacyjne. Z kolei u mężczyzn w podeszłym wieku, lepszym wyjściem będzie radioterapia. Wspomnianą metodę stosuje się też wtedy, gdy nowotwór wykazuje wysoki stopień zaawansowania, ale nie są widoczne przeżuty do innych narządów. W przypadku, gdy rak jest tak zaawansowany, że nie ma już możliwości wyżej wymienionych rodzajów terapii, stosuje się leczenie systemowe, czyli terapię hormonami. Mowa tu o testosteronie, który pobudza rozwój prostaty. Celem leczenia jest więc zmniejszenie jego ilości, czego można dokonać przez, na przykład usunięcie jednego z jąder.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz