Materiał Partnera

Problem nocnego moczenia u dzieci

Problem nocnego moczenia u dzieci

Moczenie nocne jest jednym z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych wieku dziecięcego. Wydaje się, że jego przyczyn należy dopatrywać się przede wszystkim w problemach emocjonalnych i społecznych, takich jak stres związany z nauką w szkole lub trudności zawierania kontaktów z rówieśnikami. Często również rodzice ignorują problem nocnego moczenia, sądząc, że jest on typowy dla dzieci i z pewnością zakończy się samoistnie.

Potencjalne przyczyny nocnego moczenia

Jednak dziś urolodzy, nefrolodzy oraz pediatrzy podkreślają, że wbrew powszechnym przekonaniom problem ten ma swoje źródła w fizjologii i anatomii układu moczowo-płciowego dziecka. Wśród nich wyróżnia się m.in. zbyt niski dla dziecka w danym wieku poziom wytwarzania wazopresyny, czyli hormonu odpowiedzialnego m.in. za produkcję moczu. Może to być nieproporcjonalna do wieku wielkość pęcherza moczowego, nieprawidłowa koordynacja mięśnia wypieracza pęcherza oraz zwieracza cewki lub wady anatomiczne związane z budową układu moczowego, podkreśla urolog dziecięcy Andrzej Haliński.

Wsparcie dla dziecka

Badacze podkreślają również, że czynniki emocjonalne determinują problemy z nocnym moczeniem tak naprawdę u około 5% małych pacjentów. Wskazuje to na to, aby jak najszybciej podjąć diagnozę oraz leczenie. Pozwala to znaleźć nie tylko przyczynę problemu, ale też dać dziecku wsparcie w trudnym okresie. Dzieci, które dotyka ten problem, mają poczucie braku kontroli nad swoim ciałem i w wyniku tego wycofują się z kontaktów społecznych i są bardziej nieśmiałe. W wielu wypadkach leczenie nocnego moczenia sprowadza się do kuracji farmakologicznej, która opiera się na podaniu leku z zawartością desmopresyny, który stanowi syntetyczny substytut wazopresyny lub preparaty regulujące skurcze odpowiedzialnych za trzymanie i kontrolowane wydalanie moczu mięśni.

Konsekwencje moczenia nocnego

Specjaliści tacy jak urolodzy oraz nefrolodzy wskazują, że za tym problemem stoją również uwarunkowania genetyczne. Jeżeli moczenie nocne dotknęło jednego z rodziców, prawdopodobieństwo jego wystąpienia u dziecka wzrasta. Niewiele osób wie, że nieleczone moczenie nocne może również dotyczyć osób dorosłych, co bardzo istotnie wpływa na funkcjonowanie społeczne oraz rodzinne, stanowiąc tym samym powód, aby nie zwlekać z możliwie najszybszym rozpoczęciem diagnostyki oraz leczenia tej przypadłości.

Opracowanie:
Zielona Góra, Anieli Krzywoń 2
tel. 693 440 644
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz