Artykuł sponsorowany

Przebieg wizyty w gabinecie urologicznym

Przebieg wizyty w gabinecie urologicznym

Dla wielu pacjentów konieczność odbycia wizyty u urologa jest perspektywą budzącą duży stres. Oprócz zwykłego niepokoju w takim przypadku dodatkowo pojawia się wstyd i zażenowanie, wynikające z intymnego charakteru badanych okolic. Jednak jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości związane z układem moczowym, nie powinieneś odwlekać konsultacji z urologiem.

Jeżeli odczuwasz dyskomfort na myśl o wizycie u urologa, pamiętaj, że specjalista jest przede wszystkim lekarzem, który skupia się wyłącznie na niesieniu pomocy swoim pacjentom – uspokaja nasz rozmówca z Gabinetu Urologicznego Piotra Kowalskiego w Łodzi. – Dobrym sposobem na oswojenie niepokoju przed spotkaniem z lekarzem może być zapoznanie się ze standardowym przebiegiem konsultacji urologicznej.

W gabinecie urologa

Zanim urolog podejmie decyzję o tym czy i jakie badanie będzie potrzebne, przeprowadzi z tobą wywiad. Lekarz będzie chciał dowiedzieć się, jakie objawy zachęciły cię do udania się po poradę urologiczną. Przydatne okażą się informacje dotyczące przebiegu wcześniejszych chorób oraz przyjmowanych dawniej i obecnie leków.

Niekiedy na wizytę u urologa warto zabrać ze sobą wyniki badań laboratoryjnych. Jest to szczególnie ważne w przypadku mężczyzn po ukończeniu 50. roku życia, u których wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z gruczołem krokowym. Tacy pacjenci powinni dostarczyć lekarzowi wyniki badania PSA oraz analizy moczu.

Badanie w gabinecie urologicznym

O tym jakie i czy w ogóle potrzebne jest badanie urologiczne decyduje lekarz na podstawie wywiadu. Jeżeli do wizyty w gabinecie urologicznym skłonił cię ból jąder, lekarz zbada je, niekiedy korzystając dodatkowo z ultrasonografu. W przypadku kłopotów z oddawaniem moczu u mężczyzn wykonuje się badanie PR, służące ocenie prostaty.

Choć badanie per rectum nie należy do szczególnie komfortowych i jest najczęstszym powodem stresu przed wizytą, naprawdę nie należy się go obawiać. Badanie trwa zaledwie kilka chwil i wykonywane jest z wykorzystaniem środków nawilżająco-przeciwbólowych, które minimalizują nieprzyjemne doznania.

Czy naprawdę muszę iść do urologa?

Lekarz urolog jest specjalistą od chorób układu moczowego mężczyzn i kobiet, a także schorzeń układu rozrodczego mężczyzn. Jego praca polega na diagnozowaniu i leczeniu chorób nerek, pęcherza, moczowodów i cewki moczowej, a w przypadku panów również penisa, jąder i nadjądrzy.

Jak wynika z powyższego, wizyta u urologa to niezbędny element radzenia sobie z wieloma dolegliwościami układu moczowego i rozrodczego, a badania profilaktyczne mają olbrzymie znaczenie w profilaktyce szczególnie groźnych dla mężczyzn chorób prostaty, w tym nowotworów.

Wizyty w gabinecie urologicznym nie wolno odkładać w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów sugerujących problemy z układem moczowym. Im wcześniej uda się postawić diagnozę, tym większe prawdopodobieństwo skutecznego leczenia zapalenia dróg moczowych, nietrzymania moczu, nowotworów oraz innych chorób układu moczowego i płciowego mężczyzn.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz