Artykuł sponsorowany

Leasing operacyjny, a finansowy. Porównanie

Leasing operacyjny, a finansowy. Porównanie

Leasing dla przedsiębiorców jest często jedyną szansą na rozwinięcie swojego biznesu. Jest korzystny dla dwóch stron – leasingodawcy oraz leasingobiorcy. Niewiele osób jednak wie, że istnieją różne formy leasingu. Wybór danej opcji skutkuje odmiennym rozliczaniem podatków wynikających z zawartej umowy. Jakie są różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym?

Leasing operacyjny – co to takiego?

W każdej umowie leasingu strony zgodnie postanawiają, że jedna z nich przekazuje drugiej na określony czas przedsiębiorcy konkretny przedmiot, na przykład samochód. Wiąże się to z uiszczaniem należnych opłat za korzystanie z tego przedmiotu, które nazywane są ratami leasingowymi.

W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot umowy jest w dalszym ciągu uznawany za majątek leasingodawcy. Comiesięczne raty stanowią natomiast koszty uzyskania przychodu osoby, która korzysta z przedmiotu leasingu. Koszty te mogą także obejmować uiszczoną opłatę wstępną.

Umowa taka nie skutkuje koniecznością opłacenia podatku VAT w całości już na początku jej obowiązywania. Dzieje się ta dlatego, gdyż podatek VAT jest doliczany do każdej z rat płaconych co miesiąc przez leasingobiorcę. Ponadto po wygaśnięciu umowy przedmiot leasingu nie staje się automatycznie własnością leasingobiorcy, a także nie ma obowiązku, aby został on przez niego wykupiony.

Do zalet tego rozwiązania można zaliczyć obniżenie podstawy opodatkowania. Ma to wpływ na kondycję oraz płynność finansową przedsiębiorcy. Duże znaczenie ma także fakt, że nie trzeba jednorazowo uiszczać kwoty podatku VAT, która zazwyczaj jest niemała i mogłaby stanowić spore obciążenie dla budżetu.

Czym charakteryzuje się leasing finansowy?

Leasing finansowy jest nieco mniej popularny niż operacyjny. Jednak niektórzy stawiają właśnie na to rozwiązanie.

„To, na jaki rodzaj umowy leasingowej zdecyduje się przedsiębiorca, będzie miało wpływ na wymiar opłacanych podatków. Jednak każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy uwzgledniającej potrzeby i oczekiwania przyszłego leasingobiorcy” – mówi specjalista z firmy WMBrokers.

Umowa leasingu finansowego oznacza, że jej przedmiot będzie uznawany za składnik majątku leasingobiorcy. Wiąże się to z obowiązkiem uiszczania przez niego opłat amortyzacyjnych. Podatek VAT musi być uiszczony z góry, za cały okres trwania umowy. Natomiast kosztem uzyskania przychodu będzie w tym momencie tylko odsetkowa część każdej raty. Jednak z chwilą zakończenia umowy i zapłaty wszystkich należności, leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu umowy leasingu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz