Artykuł sponsorowany

W jaki sposób wybrać najkorzystniejszą ofertę leasingową

W jaki sposób wybrać najkorzystniejszą ofertę leasingową

Na rynku istnieje wiele firm leasingowych, którzy prześcigają się w warunkach proponowanych ofert. Niestety, większy wybór oznacza często większe trudności z podjęciem decyzji i postawienie na tę jedną, najlepszą ofertę. Warto więc wiedzieć czym się kierować, by nie być stratnym.

Jak działa leasing

Leasing jest połączeniem umowy najmu z kredytem. Oznacza to, że leasingobiorca jest uprawniony do korzystania z wynajmowanego przedmiotu w zamian za wynagrodzenie dla leasingobiorcy. Usługa ta skierowana jest nie tylko do firm, ale i do osób prywatnych.

Przez czas trwania umowy klient zobowiązany jest do płacenia miesięcznych rat za użytkowanie wynajmowanego przedmiotu. Ma prawo wykupić go po zakończeniu trwania tej umowy. Może również zrezygnować z zakupu i zdecydować się na leasing innego sprzętu.

-Oferty leasingowe są atrakcyjne finansowo głównie dla przedsiębiorców, ponieważ raty można wliczyć w koszty prowadzenia działalności, a to z kolei daje możliwość większych odliczeń podatkowych. Dodatkową korzyścią jest brak przymusu wykupienia sprzętu, ponieważ dzięki temu w przyszłości leasingobiorca nie będzie miał problemów związanych z jego sprzedażą – zauważa nasz rozmówca, ekspert z firmy Baza LEASING.

Czym się kierować

Podczas wyboru oferty leasingowej należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Leasing operacyjny czy finansowy -  ten pierwszy to taki, w którym przedmiot leasingu jest amortyzowany przez leasingodawcę, dzięki czemu odbiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu opłatę wstępną i wszystkie raty leasingowe. Dla wielu klientów ważną zaletą jest  możliwość wygenerowania wysokich kosztów uzyskania przychodu w wyjątkowo krótkim czasie, co skutecznie powoduje obniżenie wartość należnego podatku dochodowego. Nazywamy to tarczą podatkową. Leasing finansowy będzie bardziej odpowiedni wówczas, gdy odbiorca chce odliczyć jednorazowo i w całości podatek  VAT(a także wtedy, gdy odbiorca chce spłacić leasing szybciej, lub gdy przedmiot leasingu ma stawkę VAT inną, niż 23%.
  • Jakich oczekujemy warunków – tutaj warto przyjrzeć się różnym ofertom leasingowym pod kątem wysokości czynszu inicjalnego, okresu leasingu i warunków wykupu leasingowanego przedmiotu i wybrać tę, która odpowiada nam najbardziej. Innymi kryteriami wyboru mogą być opłaty zawarte w Tabelach Opłat i Prowizji, będące integralną częścią każdej umowy leasingu
  • Jaką wybrać firmę – z pozoru wszystkie firmy leasingowe wydają się być do siebie podobne, dlatego warto zasięgnąć porady u profesjonalistów z branży finansowej, którzy mają możliwość porównania ofert, nie tylko na podstawie łącznego kosztu usługi leasingu, ale także względem zapisów zawartych w warunkach umowy leasingu. Każdy przedsiębiorca ma inną specyfikę prowadzonej działalności. Niektórzy prowadzą działalność o charakterze sezonowym i potrzebują niskich rat poza sezonem, dla innych ważne jest, aby wysokość rat była stała i niezmienna w całym okresie leasingu, bez względu na zmianę stóp procentowych. Profesjonalny doradca potrafi pomóc znaleźć złoty środek będący kompromisem między  wymogami klienta, a ceną usługi leasingowej. Rekomendacje profesjonalistów mogących zaoferować jednocześnie kilka propozycji leasingowych, a nie internetowe fora czy opinie znajomych, są najlepszym rozwiązaniem, które warto brać pod uwagę podczas podejmowania tej trudnej decyzji jaką jest wybór oferty leasingowej.

Zawarcie umowy leasingu z pozoru wydaje się banalnie proste, jednak kryje w sobie mnóstwo zagrożeń. Właśnie dlatego możecie Państwo skorzystać z pomocy Brokera Leasingowego tak jak korzystacie z usług prawnika, czy architekta – profesjonalistów w swoich dziedzinach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz