Materiał Partnera

Ławy czy płyty fundamentowe – różnice, zalety i wady

Ławy czy płyty fundamentowe – różnice, zalety i wady

Wykopy pod fundamenty domu to bardzo poważna sprawa, gdyż stanowi podstawę domu, a zarazem wpływa na długość jego żywotności. Obecnie, poza powszechnie i od dawna stosowanymi ławami fundamentowymi, coraz częściej stosuje się płyty fundamentowe. Czym charakteryzuje się jedno i drugie rozwiązanie? Jakie są różnice, zalety i wady? Na który wybór się zdecydować?

Ławy fundamentowe

Jeżeli chodzi o materiały niezbędne do budowy fundamentów to są to oczywiście już wspomniane – ławy fundamentowe, które przenoszą obciążenia do gruntu. Są niezbędnym elementem konstrukcji budynków. Wielkość ław fundamentowych zależy od warunków glebowych i obciążenia budynków. Z czym słabszym podłożem mamy do czynienia, tym większe będą rozmiary ławy fundamentowej.  Proces wykopów pod fundamentu domów z użyciem ław trwa dużo dłużej niż użycie płyt fundamentowych (proces zastygnięcia betonu w bardzo dobrych warunkach to dwa tygodnie, choć może trwać nawet miesiąc). Etapy związane z wykonaniem wykopów i założeniem ław fundamentowych przebiegają następująco:

  • Wylanie ław fundamentowych
  • Założenie izolacji przeciwwilgociowej
  • Postawienie ścian fundamentowych (wraz z izolacją przeciwwilgociową)
  • Zasypanie wykopu

Płyty fundamentowe

Poza ławami fundamentowymi, możemy użyć również płyty fundamentowe, będące jednocześnie podłogą, co jest bardzo dużym plusem ze względu na obniżenie kosztów. Już w ich wnętrzu zamieszcza się instalacje, których nie możemy już zmienić po założeniu, więc warto dobrze zaplanować ten etap. Płyty fundamentowe wpływają na odporność domu, gdyż zapewniają osiadanie budynku w gruncie. Płyty wykorzystywane są na glebach o trudnych warunkach, gdzie nie sprawdzą się ławy fundamentowe. Płyty charakteryzuje duża nośność i równomierne obciążanie gruntu. Dodatkowym ich plusem jest możliwość izolacji tuż przy spodzie fundamentów. Etapy związane z zakładaniem płyt fundamentowych przebiegają kolejno:

  • Usunięcie humusu
  • wykonanie płytkiego wykopu
  • Wykonanie płyty fundamentowej (możliwe nawet w 4 dni)
  • Założenie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej (ewentualnie również instalacji grzewczej)

Decyzja dotycząca wyboru ławy fundamentowej czy płyty powinna być skonsultowana z profesjonalistą z dobrej firmy Stopbud, gdyż wybór zależny jest od warunków glebowych oraz projektu domu. Wszelkie roboty ziemne warto omówić i zlecić fachowcom.

Opracowanie:
Kraków, Eljasza Walerego Radzikowskiego 62
tel. 788 626 903
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz