Artykuł sponsorowany

Jak przygotować działkę pod budowę domu?

Jak przygotować działkę pod budowę domu?

Dopiero po zakupie działki budowlanej można przystąpić do planowania inwestycji, jaką jest postawienie domu jednorodzinnego czy innego budynku. Zanim jednak na parceli pojawią się pierwsze fundamenty, teren pod budowę należy odpowiednio przygotować. Konieczne będzie chociażby zabezpieczenie placu budowy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jakie inne zadania czekają inwestora?

Wyrównanie działki pod budowę

Po załatwieniu wszystkich formalności, związanych z budową domu jednorodzinnego lub innego obiektu, trzeba zająć się wyrównaniem terenu, na którym stanie budynek. W tym celu najlepiej wynająć koparkę lub minikoparkę, zależnie od powierzchni działki i stopnia skomplikowania prac. W przypadku, gdy teren na działce budowlanej jest bardzo nierówny, usługa będzie droższa i jej realizacja potrwa dłużej. Może się okazać, że w wyniku niwelacji terenu na parceli zgromadzi się pryzma zbędnej ziemi. Warto więc zamówić ciężarówkę, która zajmie się jej wywozem. Dzięki temu zyskamy miejsce na np. składowanie materiałów budowlanych.

Przy okazji wyrównywania działki pod budowę, dobrze jest też sprawdzić nośność gruntu. Może się okazać, że teren trzeba będzie utwardzić, bo w innym przypadku przeprowadzenie konkretnych prac  budowlanych może być utrudnione. Do utwardzania gruntu wykorzystuje się ubite kruszywo. Prace tego typu nie wymagają żadnego pozwolenia ze strony władz.

Ogrodzenie placu budowy

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2003 roku każdy teren budowy musi zostać ogrodzony, tak by osobom niepowołanym uniemożliwić wtargnięcie na działkę. Jak informuje specjalista z firmy Barts-Bud – ogrodzenie to może mieć charakter tymczasowy. Świetnie nadaje się w tym celu siatka leśna, która spełnia wszystkie normy zawarte w rozporządzeniu. Jest ona nie tylko wytrzymała, ale też łatwa w montażu, estetyczna i tania.

Wysokość ogrodzenia placu budowy powinna wynosić 1,5 metra. Według przepisów nie można też składować materiałów budowlanych w odległości min. 0,75 m od krawędzi płotu. Siatka ma chronić teren przed złodziejami, dzikimi zwierzętami oraz dziećmi, które mogą potraktować budowę jako plac zabaw i np. niepostrzeżenie wpaść do wykopu. Na terenie placu budowy powinny znajdować się tylko osoby do tego powołane. Ważne jest również to, by na ogrodzeniu umieścić stosowne oznakowanie ostrzegawcze.

Wycięcie drzew i krzewów

W niektórych przypadkach konieczne będzie też oczyszczenie działki budowlanej, które polega na wycince drzew, krzewów i usunięciu większych kamieni. W przypadku wycinki należy kierować się przepisami o ochronie przyrody, które obowiązują od 01.01.2017 roku. Krzewy  o powierzchni mniejszej niż 25 m2 można usunąć bez zezwolenia urzędników. To samo dotyczy wszystkich mniejszych roślin, których wiek nie przekracza 10 lat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz