Artykuł sponsorowany

Kursy dla położnych. Co warto wybrać?

Kursy dla położnych. Co warto wybrać?

Podczas trwania ciąży kobieta może czuć się zestresowana. Nowe obowiązki, wątpliwości czy gorsze samopoczucie powodują obawy kobiet o to, że mogą nie poradzić sobie z opieką nad niemowlęciem. Z pomocą przychodzą położne, które poprzez swoje wykształcenie edukują, jak postępować w tym wyjątkowym czasie. Ich zadaniem jest opieka nad ciężarną oraz noworodkiem, a także edukacja zdrowotna i dietetyczna.

Kim jest położna?

Położna jest to samodzielny specjalista w zakresie opieki nad kobietą w trakcie trwania ciąży oraz podczas porodu. Do wykonywania tego zawodu wymagane jest ukończenie studiów wyższych oraz należy mieć do tego specjalne uprawnienia.

Do zadań położnej należy między innymi rozpoznanie ciąży, opieka nad ciężarną przez okres jej trwania, badanie i opiekowanie się noworodkiem oraz niemowlęciem do 6 tygodnia życia. Ponadto, położna spełnia rolę edukacyjną dla przyszłych matek z zakresu przygotowania do życia w rodzinie – wyjaśnia pracownik Centrum Kształcenia Kadr Medycznych InPlus. Wykonujący ten zawód ma również wiedzę z zakresu dietetyki. Położna jest więc niezależna od lekarza. W nagłych sytuacjach i pod nieobecność doktora to położna przejmuje jego kompetencje i podejmuje często bardzo ważne decyzje.

Jak zostać położną?

Dzisiaj, żeby zostać położną, należy ukończyć studia licencjackie. Po zakończeniu edukacji uzyskuje się tytuł zawodowy licencjata położnictwa. Później można kontynuować naukę na studiach magisterskich, albo doszkolić się biorąc udział w specjalistycznych kursach kwalifikacyjnych.

Istnieją także kursy doszkalające, gdzie położne mogą wyedukować się z pielęgniarstwa operacyjnego, ginekologicznego lub zarządzania. W zależności od wybranego kursu położne uczestniczą w zajęciach teoretycznych, które trwają kilkanaście godzin, a dodatkowo odbywają również praktyki lub staże.

Jakie są kompetencje położnej?

Położna POZ opiekuje się kobietami niezależnie od ich wieku. Jej praca polega na pełnej opiece pielęgnacyjnej, w tym ginekologicznej oraz nad noworodkami. Swoje obowiązki wykonuje w warunkach ambulatoryjnych lub w domu pacjentki. Mogą one pełnić swoje świadczenia od poniedziałku do piątku pomiędzy 8:00 a 18:00 lub w innym terminie uzgodnionym z podopieczną.

W trakcie trwania ciąży wizyty u położnej mogą odbywać się jeden raz w tygodniu między 21 a 31 tygodniem ciąży, a 2 razy w ciągu siedmiu dni po 32 tygodniu trwania ciąży. Prywatnie położne mogą przyjmować częściej. Podczas trwania wizyty specjalistka ma za zadanie rozpoznanie problemów zdrowotnych oraz zaplanowanie i realizację świadczeń profilaktycznych. Korzystając z usług NFZ, pacjentce przysługuje prawo do zmiany położnej maksymalnie 2 razy w ciągu roku kalendarzowego lub każdorazowo w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. 

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz