Materiał Partnera

Kurs nurkowania – czego się spodziewać?

Kurs nurkowania – czego się spodziewać?

Marzysz o zwiedzaniu podwodnego świata? Chciałbyś nurkować w pięknych polskich jeziorach, Morzu Bałtyckim, czy podziwiać rafy koralowe w krajach egzotycznych? Zapisz się na profesjonalny kurs nurkowy! Nabycie nowych umiejętności umożliwi ciekawe i aktywne spędzanie wolnego czasu. Podpowiadamy, jak wyglądają profesjonalne kursy nurkowania. Zazwyczaj składają się one z trzech części: zajęć teoretycznych, zajęć w basenie oraz zajęć w wodach otwartych.

Zajęcia teoretyczne

Pierwszą część kursu nurkowego stanowią zajęcia teoretyczne, w ramach których odbywają się wykłady. Kursant otrzymuje również liczne materiały szkoleniowe i ogląda filmy edukacyjne. Podczas wykładów poruszane są bardzo ważne kwestie, jak zasady nurkowania oraz procedury bezpieczeństwa. Kursant poznaje również sprzęt nurkowy, a także jest pouczany w kwestii ewentualnych zagrożeń. Sporo mówi się także o środowisku wodnym i sposobach jego ochrony.

W Polsce godną polecenia placówką, która przeprowadza profesjonalne kursy dla nurków jest Szkoła Morska w Gdyni. Kursanci po zdanym egzaminie otrzymują tu certyfikaty potwierdzające ich umiejętności i uprawnienia do nurkowania w międzynarodowym systemie CMAS.

Zajęcia praktyczne w basenie

Druga część kursu to zajęcia praktyczne z nurkowania na basenie. Treningi obejmują ćwiczenia pod wodą, z wykorzystaniem pełnego sprzętu nurkowego. Kursanci uczą się podstawowych czynności i procedur obowiązujących podczas nurkowania, a także oswajają się ze sprzętem. Wykonywane są również ćwiczenia z zakresu kontrolowania głębokości, które uczą, jak zużywać mniej tlenu, nie wprowadzać chaosu oraz nie podnosić mułu z dna. Instruktorzy uczą także, jak dzielić się powietrzem.

Zajęcia praktyczne na wodach otwartych

Ostatnim etapem kursu nurkowego są zajęcia praktyczne na wodach otwartych, czyli nauka nurkowania w naturalnych warunkach. Kursy prowadzi się w morzach lub jeziorach. Kursanci wyposażeni są nie tylko w pełny sprzęt, ale ubrani są także w specjalne grubsze pianki i rękawiczki. Podczas zajęć muszą przyzwyczaić się do dużo mniejszej widoczności oraz większej głębokości, wykonując wszystkie ćwiczenia, jakie przerobili na basenie.

Bardzo istotną kwestią są zasady bezpieczeństwa i ratownictwa. Kursanci muszą wiedzieć, jak postępować w sytuacji zagrożenia.

Opracowanie:
Gdynia, Polska 13a
tel. 58 621 75 41
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz