Artykuł sponsorowany

Kto powinien prowadzić ewidencję i sprawozdawczość z posiadania i produkcji odpadów?

Kto powinien prowadzić ewidencję i sprawozdawczość z posiadania i produkcji odpadów?

Dbałość o środowisko naturalne jest trendem dominującym w gospodarce narodowej od wielu lat. W zakres tych działań wchodzi między innymi gospodarka odpadami, które produkowane są na co dzień przez wiele przedsiębiorstw. Czy posiadacz odpadów powinien prowadzić ich ewidencję? Na kim spoczywa obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów? Jakie dokumenty stosuje się w prowadzeniu ewidencji odpadów?

Kto ma obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być bardzo prosta. Obowiązek prowadzenia ewidencji zwyczajnie obciąża posiadacza odpadów. A kim jest posiadacz odpadów? To ich wytwórca – przedsiębiorca, osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna, które nie posiada osobowości prawnej. Od tej zasady jednak ustawodawca (Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach) przewidział dwa wyjątki.

Po pierwsze posiadacz odpadów to również ten podmiot, na którego odpowiedzialność za odpady została przeniesiona w odpowiedniej formie. Może to być wytwórca, który  korzysta ze wspólnego lokalu. 

Po drugie sprzedawcy odpadów oraz pośrednicy w obrocie odpadami. Zasada jest prosta - jeżeli sprzedawca lub pośrednik jest posiadaczem odpadów, to ma on obowiązek prowadzić ewidencję tak samo, jak każdy posiadacz odpadów. Gdy jednak nie posiada odpadów, to ma obowiązek ewidencjonować tylko odpady niebezpieczne.

Obowiązująca dokumentacja

Do ewidencjonowania odpadów przez ich posiadaczy, ustawodawca nałożył obowiązek prowadzenia kart przekazania odpadów oraz kart ewidencji odpadów. Wzory dokumentów można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów, które wymaga ewidencja odpadów.

Kto jest zwolniony z prowadzenia ewidencji odpadów?

Zgodnie z obowiązującym prawem, ewidencji odpadów nie prowadzą wytwórcy odpadów komunalnych, pojazdów wycofanych z eksploatacji, osoby fizyczne i jednostki organizacyjne, które nie są przedsiębiorcami, a korzystają z odpadów tylko i wyłącznie na potrzeby własne i dzieje się to przy pomocy dopuszczalnych metod odzysku. Z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów zwolnione zostały także podmioty prowadzące nieprofesjonalną działalność w zakresie zbierania odpadów.

Kolejnym zwolnieniem jest tak zwane zwolnienie przedmiotowe. Obejmuje ono odpowiednie rodzaje odpadów i ich ilości, co zostało określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów.

Co to jest uproszczona ewidencja odpadów?

Uproszczona ewidencja odpadów polega na stosowaniu tylko i wyłącznie karty przekazania odpadu. Prowadzą ją przedsiębiorstwa, które:

  1. wytwarzają odpady niebezpieczne - do 100 kg rocznie;
  2. wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne do 5 ton rocznie;
  3. transportują odpady.

Posiadacz odpadów ma obowiązek ustawodawczy przechowywania dokumentów ewidencji odpadów przez 5 lat. Liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym dokumenty zostały sporządzone.

Czy konieczne jest prowadzenie sprawozdawczości?

Podmioty, które mają obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów, muszą jednocześnie sporządzać roczne sprawozdania o wytwarzanych przez siebie odpadach oraz o gospodarowaniu nimi – wyjaśniają specjaliści z firmy EcoCity z Grodkowa.

Sprawozdania składa się w nieprzekraczalnym terminie do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy. Dokumentację przyjmuje marszałek województwa, na którego terenie  odpady powstały, są zbierane lub przetwarzane.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz