Artykuł sponsorowany

Obowiązki przedsiębiorców w zakresie ewidencji odpadów

Obowiązki przedsiębiorców w zakresie ewidencji odpadów

Każdy przedsiębiorca wytwarzający odpady, niezależnie od rozmiarów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, zobowiązany jest do prowadzenia ich ewidencji. Polega ona na dokumentowania ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów oraz sposobu postępowania z nimi, uwzględniając odpowiednie ich kody. Jest to powinność wynikająca z ustawy i nie może być ignorowana. Czego konkretnie dotyczy?

Dokumenty ewidencji odpadów

Aktualne wzory dokumentów dotyczących ewidencji odpadów obowiązują od 1 maja 2019 roku a ich źródłem jest rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 25 kwietnia 2019 roku. Wyróżniamy trzy podstawowe dokumenty z tego zakresu, a są to: karta przekazania odpadu, karta ewidencji odpadów i roczne sprawozdanie odpadowe dla Marszałka Województwa. Kartę ewidencji odpadów sporządza się oddzielnie dla każdego rodzaju odpadów. Karta ta powinna zawierać takie informacje, jak: odpowiedni numer, kod i nazwa rodzaju odpadu, dane posiadacza odpadu oraz charakter prowadzonej działalności. Warto zapamiętać, że kartę przekazania odpadu zawsze powinien wypełniać jego posiadacz, a nie odbiorca. Natomiast roczne sprawozdanie odpadowe można składać za pomocą elektronicznego formularza. Prawidłowe wypełnienie dokumentacji związanej z wytwarzaniem odpadów można zlecić firmie świadczącej tego rodzaju usługi.

Ustawowe uproszczenia

Małe przedsiębiorstwa podobnie jak w przypadku prowadzenia dokumentacji rachunkowej, tak i również przy prowadzeniu dokumentacji ewidencji odpadów, mogą liczyć na pewne uproszczenia zagwarantowane w ustawie. Ewidencję uproszczoną mogą stosować podmioty gospodarcze, które wytwarzają do stu kilogramów odpadów niebezpiecznych rocznie lub do pięciu ton innych niż niebezpieczne, także rocznie. W takiej sytuacji zobowiązane są wyłącznie do wypełniania karty przekazania odpadu. W ustawie wymienione są także rodzaje odpadów, do których nie muszą prowadzić żadnej ewidencji. Wyróżniono w tej grupie między innymi: odpadową masę roślinną, odchody zwierzęce – bez ograniczeń; odpady kory i korka – do 10 Mg; drewno, szkło, tworzywa sztuczne – do 5 Mg. Ewidencji odpadów nie muszą prowadzić także przedsiębiorstwa dla wytwarzanych odpadów komunalnych, a więc na przykład resztek śniadaniowych i tym podobnych oraz przekazując inne odpady instytucjom niebędącym przedsiębiorcami (szkołom, gminom). W pozostałych przypadkach osoby prawne muszą prowadzić pełną ewidencję wytwarzanych odpadów. Warto w tym celu zatrudnić specjalistyczną firmę.

Konieczność ewidencji odpadów wynika z ustawy i musi być prowadzona prawidłowo. Firma Eko Consulting zajmuje się – między innymi – prowadzeniem ewidencji wytwarzanych odpadów, zapewniając swoim klientom kontrolę nad całą dokumentacją z nią związaną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz