Artykuł sponsorowany

Księgowa z Asta przedstawia różnice między księgowością pełną a uproszczoną

Księgowa z Asta przedstawia różnice między księgowością pełną a uproszczoną

Wybór formy prowadzenia księgowości to jedna z ważniejszych decyzji, którą musi podjąć przyszły przedsiębiorca. Jeżeli wahasz się pomiędzy wariantem uproszczonym a pełnym, skorzystaj z pomocy doświadczonego księgowego z biura rachunkowego Asta. Sprawdź, jakie są różnice między pełną a uproszczoną księgowością, i w jakich przypadkach warto zdecydować się na ten pierwszy wariant.

Księgowość uproszczona i pełna – czym są i jakie formy przyjmują?

Przedsiębiorca, który nie jest objęty prawnym obowiązkiem prowadzenia ksiąg handlowych, bądź dobrowolnie nie zdecydował się na tę formę rozliczeń, korzysta z księgowości uproszczonej. Jak wskazuje specjalista z Asta, istnieją trzy sposoby ewidencjonowania przychodów – KPiR, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. W przypadku podatkowej księgi przychodów i rozchodów przedsiębiorca wykazuje wszystkie zdarzenia gospodarcze w celu określenia przychodów i kosztów ich uzyskania, a następnie opłaca podatek dochodowy zgodnie z zasadami ogólnymi lub na podstawie podatku liniowego. W drugiej formie zryczałtowany podatek dochodowy jest wyliczany od przychodu. Z karty podatkowej mogą skorzystać przedsiębiorcy wykonujący określone zawody.

Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości ciąży na spółkach komandytowych, komandytowo-akcyjnych, akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością, a także przedsiębiorstwach, które osiągnęły przychody przynajmniej w wysokości 2 milionów euro

– mówi księgowy z Asta

Czy warto zdecydować się na pełną księgowość?

Pełna księgowość opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, na podstawie których dokonuje się wyliczeń zobowiązań podatkowych oraz uzyskuje pełen obraz finansów firmy. Jak zaznacza specjalista z Asta, celem ksiąg jest kontrola wszystkich zdarzeń gospodarczych. Jeżeli zależy Ci na rzetelnym oszacowaniu wyniku finansowego i kontroli rozwoju biznesu, warto zdecydować się na tę formę ewidencji, nawet jeżeli nie jesteś do tego zobowiązany prawnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz