Artykuł sponsorowany

Jakie informacje powinny być zamieszczane w księdze przychodów i rozchodów?

Jakie informacje powinny być zamieszczane w księdze przychodów i rozchodów?

Jedną z najczęściej stosowanych form prowadzenia księgowości jest księga przychodów i rozchodów. W niej zawarte są wszystkie informacje o przychodach oraz kosztach związanych z firmą. Na podstawie danych znajdujących się w księdze przychodów i rozchodów (KPiR) wyliczane jest zobowiązanie podatkowe. Nie wiedząc jak prowadzić KPiR, możemy współpracować z biurem rachunkowym, które zajmie się prowadzeniem tego dokumentu.

Jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

Prowadząc własną działalność nie zawsze mamy czas na zajmowanie się sprawami rachunkowymi. W związku z tym często dochodzi do współpracy między przedsiębiorstwami, a biurami rachunkowymi. Biura rachunkowe zajmują się wówczas prowadzeniem księgowości danej firmy. Jedną z firm świadczących takie usługi jest Biuro Rachunkowe Aniela Kisio z Wrocławia. Zakres usług biur rachunkowych obejmuje między innymi prowadzenie KPiR.

Księga przychodów i rozchodów składa się z 17 kolumn, do których należy wpisywać odpowiednie informacje. KPiR powinna być prowadzona rzetelnie, jasno i przejrzyście. Wszelkie przychody oraz koszty związane z działalnością firmy powinny być ujęte w KPiR. Dane wprowadza się w odpowiednie kolumny dotyczące przychodów i kosztów. Podstawą do księgowania są posiadane dokumenty. Co miesiąc każda kolumna musi zostać podsumowana. Dokonuje się również wyliczeń na podstawie wielkości zobowiązania podatkowego.

W księdze przychodów i rozchodów powinny znaleźć się wszystkie transakcje dokonywane przez firmę. Informacje zawarte w KPiR obejmują przychody związane ze sprzedażą towarów lub usług oraz wszelkie wydatki, w tym faktury dokumentujące koszty, pensje dla pracowników, opłaty za prąd, Internet oraz zakup wszelkich towarów. W KPiR powinniśmy również umieścić poniesione koszty związane w ewentualnymi szkoleniami dla pracowników.

KPiR – co jest ujmowane, a co nie?

Zasady dotyczące prowadzenia KPiR odnoszą się również do wprowadzanych do niej transakcji. Poza standardowymi przychodami i kosztami trzeba zamieszczać w niej informacje dotyczące wartości remanentów przeprowadzanych na koniec i początek roku. Zazwyczaj księgowane one są w 15 kolumnie, aczkolwiek spotkać je można także w kolumnie 13. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych praktyk księgowej, bowiem nie jest dokładnie określone co powinno znajdować się w danej kolumnie. Wartości remanentów nie mają wpływu na zobowiązania podatkowe. Z racji tego, że remanenty przeprowadza się na początku i na końcu roku kalendarzowego, ich wartości stanowią pierwszą i ostatnią pozycję w KPiR.

W księdze przychodów i rozchodów nie ma konieczności umieszczania informacji związanych z zaliczkami na poczet przyszłych dostawców towarów. Dotyczy to usług i towarów sprzedawanych i kupowanych. Poza tym nie umieszcza się informacji o kosztach dotyczących realizowanych inwestycji. W KPiR nie ma potrzeby wpisywania wartości otrzymanych dotacji oraz wartości związanych z opakowaniami zwrotnymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz