Materiał Partnera

Kryteria wyboru kasy fiskalnej

Kryteria wyboru kasy fiskalnej

Od wielu lat kasa fiskalna stanowi podstawowe narzędzie ewidencjonowania sprzedaży. Jej zakupu misi dokonać każdy przedsiębiorca, który z tytułu wykonywanej działalności osiąga roczne przychody w kwocie powyżej 20 tysiecy złotych. Z tego względu warto dowiedzieć się więcej na temat kryteriów wyboru kasy fiskalnej, które pomogą uniknąć nietrafionego zakupu i narażą firmowy budżet na straty. Jak wybrać kasę fiskalną?

Jak dopasować kasę fiskalną do rodzaju prowadzonej działalności?

Pierwszym i podstawowym kryterium wyboru kasy fiskalnej jest dopasowanie jej rodzaju do indywidualnych potrzeb, które bezpośrednio związane są z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej. Kasy fiskalne możemy podzielić m.in. ze względu na ich gabaryty, wielkość bazy sprzedażowej, dodatkowe funkcje np. wbudowaną wagę lub czytnik kodów kreskowych, a także zabezpieczenia np. przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Warto wiedzieć, że kasy fiskalne różnią się także obsługą, dlatego trzeba wybrać model, który będzie zapewniał jak najlepszą funkcjonalność względem posiadanych potrzeb.

– Rodzaj prowadzonej działalności w ogromnej mierze wpływa na wybór kasy oraz drukarki fiskalnej i może bezpośrednio oddziaływać na jakość i komfort pracy. Duża i skomplikowana w obsłudze kasa fiskalna na pewno nie sprawdzi się w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, która polega np. na handlu obwoźnym lub okazjonalnym świadczeniu usług, a mała kasa fiskalna, której funkcjonalność pozwala na wystawienie niewielkiej liczby paragonów, nie będzie trafionym zakupem np. w przypadku prowadzenia dużego sklepu – wyjaśnia specjalista z firmy ERTIM z Rzeszowa.

Dopasowanie kasy fiskalnej do rodzaju prowadzonej działalności powinno uwzględniać:

  • prognozowaną ilość wystawianych paragonów w ujęciu dziennym i miesięcznym,
  • indywidualne potrzeby np. wydajny akumulator i ładowarkę do gniazda samochodowego (w przypadku kasy mobilnej),
  • prostotę obsługi, która przekłada się na jakość świadczonych usług,
  • warunki, w których będzie ona użytkowana np. odporność na czynniki mogące powodować awarie urządzenia (wilgoć, niska i wysoka temperatura, zapylenie, zatłuszczenie, ryzyko zalania urządzenia).

Cena i jakość kasy fiskalnej

Równie ważnym kryterium wyboru kasy fiskalnej i drukarki fiskalnej jest jakość oraz cena urządzenia. Decydując się np. na zakup używanej kasy od prywatnego sprzedawcy, można sporo stracić. Z tego względu warto kupować nowe kasy fiskalne, bo gwarantują one długotrwałe i bezawaryjne funkcjonowanie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz