Materiał Partnera

Wszystko o kasach fiskalnych

Wszystko o kasach fiskalnych

Kasa fiskalna to urządzenie, które spotykamy praktycznie na każdym kroku podczas dokonywania zakupów zarówno w tych mniejszych jak i większych sklepach jak również i innych punktach usługowych. Przyjrzyjmy się więc tym urządzeniom z perspektywy klienta a także osoby, która takowej kasy fiskalnej będzie potrzebować do prowadzenia działalności gospodarczej.

Główne zadanie kasy fiskalnej

Kasa fiskalna to rodzaj urządzenia służącego do rejestracji wszystkiego, co dotyczy bezpośrednio sprzedaży detalicznej, czyli dokładnej kwoty podatku VAT, podatku dochodowego a także obrotu. Oczywiście kasa fiskalna tworzy również pełen wydruk dotyczący danej transakcji dla klientów, czyli tak zwany paragon fiskalny, który obowiązkowo powinien posiadać takie dane jak numer paragonu, pełne dane firmy (wraz z numerem NIP), datę oraz godzinę transakcji, nazwę towaru wraz z jego zakupioną ilością a także ceną jednostkową, kwotę brutto, kwotę podatku VAT, pełną kwotę do zapłaty za zakupiony towar a także formę płatności (karta, gotówka) oraz numer kasjera.

Jakie są rodzaje kas fiskalnych?

Kasy fiskalne, które spotykamy w sklepach różnią się nie tylko wyglądem ale również  funkcjami i w związku z tym dzielimy je między innymi na:

  • Kasy fiskalne ECR - Są to elektroniczne kasy rejestrujące (Electronic Cash Register), które mają na stałe wbudowane oprogramowanie producenta, małą ilość pamięci RAM oraz obsługiwane muszą być przez kasjerów. Warto także zaznaczyć, że system ten w żaden sposób nie współpracuje z komputerem.
  • Kasy fiskalne EPOS - Jest to typ kasy, który ma możliwość współpracy ze specjalną drukarką fiskalną, a jego budowa opiera się na komponentach takich jak wyświetlacz, klawiatura oraz czytnik kart kredytowych i kodów kreskowych.
  • Kasy fiskalne iEPOS - Ten typ kasy to nic innego jak pomniejszona wersja kasy EPOS, który posiada funkcje terminala płatniczego oraz kasy fiskalnej w jednym urządzeniu.
  • Kasy fiskalne jednostanowiskowe - Jest to jeden z najstarszych rodzajów kas fiskalnych nie wymagający integracji systemu sprzedażowego z magazynowym i właśnie, dlatego można go stosować w wielu punktach takich jak taksówki, kioski czy stragany.
  • Kasy fiskalne systemowe - Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj kasy fiskalnej, który łączy wszystkie kasy znajdujące się w jednej sieci handlowej z systemem sprzedażowym oraz systemem magazynowym.

Kto musi posiadać kasę fiskalną?

Kasa fiskalna jest obowiązkowym urządzeniem dla wszystkich osób, które prowadzą jakąkolwiek działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą na rzecz osób fizycznych. Dotyczy to zarówno sklepów jak i punktów gastronomicznych czy też innych działalności usługowych (np. usług taksówkarskich).

Gdzie możemy kupić kasę fiskalną?

Wysokiej jakości kasy fiskalne oraz inne akcesoria związane z rejestracją sprzedaży detalicznej nabyć możemy w firmie Phu Elektronik Violetta Szczesek.

Opracowanie:
Brzeziny, św. Anny 13
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz