Artykuł sponsorowany

Kremacja czy tradycyjny pochówek – na co się zdecydować?

Kremacja czy tradycyjny pochówek – na co się zdecydować?

Nie trzeba nikomu powtarzać, że śmierć bliskiej osoby zawsze jest trudna. Jeżeli dodatkowo spadnie na nas obowiązek organizacji pogrzebu, to owo nieszczęście staje się dla nas jeszcze większym ciężarem. Dopilnować musimy bardzo wielu kwestii – w tym wybrania rodzaju pochówku. Statystyki dowodzą jasno, że kremacja cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co sprawia, że stała się dostępna dla większości z nas. Czy ma jednak przewagę nad tradycyjnym pochówkiem?

Zalety i wady kremacji

Powodów, dla których bliscy zmarłego mogą zdecydować się na inną niż tradycyjna formę pochówku, może być bardzo wiele. Do najważniejszych należy oczywiście prośba zmarłego, którą należy dostarczyć do zakładu pogrzebowego – takiego jak zakład pogrzebowy Zasępa – wraz z odpisem aktu zgonu. Jeśli takiej prośby nie było, konieczne jest pisemne postanowienie najbliższych członków rodziny. Innym z częstych powodów decyzji o kremacji jest powód finansowy. Zasiłek pogrzebowy uległ ostatnimi czasy znacznemu uszczupleniu, co sprawia, że musimy szukać alternatywnych rozwiązań. Kremacja jest natomiast tańsza niż tradycyjny pochówek i to spory argument, który za nią przemawia. Oczywiście kwestia ceny nie zawsze jest tak korzystna – w niektórych zakładach pogrzebowych cena kremacji może być porównywalna z ceną tradycyjnego pochówku, a czasem nawet wyższa. Wiele kosztów stoi na podobnym poziomie – przygotowanie zmarłego do ostatniej podróży odbywa się niezależnie od rodzaju pochówku; należy go także ułożyć w trumnie, która trafi wraz z nim do pieca krematoryjnego. Ponadto, kremacja może budzić pewne kontrowersje i obiekcje rodziny oraz bliskich zmarłego zaproszonych na pogrzeb.

Dlaczego warto zdecydować się na tradycyjny pochówek?

Tradycyjny pochówek ma jedną zasadniczą przewagę nad kremacją: jest znany niemal wszystkim i nie budzi niepotrzebnej sensacji, co pozwala na spokojniejsze kontemplowanie śmierci i często szybsze się z nią pogodzenie. Znajomość procedury, w której uczestniczymy w trakcie tradycyjnego pochówku pozwala na odzyskanie równowagi i spokoju ducha. Wprawdzie kremacja również kończy się pogrzebem – pochowaniu ulega jednak urna, a nie tradycyjna trumna – ale jego kształt jest nieco inny. Jeśli doliczyć do tego fakt, że kremacja może kosztować tyle samo, ile tradycyjny pogrzeb, łatwo zrozumieć, dlaczego ta forma jest w naszym kraju nadal dużo popularniejsza.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz