Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę oferującą usługi pogrzebowe?

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę oferującą usługi pogrzebowe?

Śmierć bliskiej osoby i organizacja pogrzebu nie jest łatwym przeżyciem. Jednak w tym czasie musimy wybrać odpowiednią firmę pogrzebową, aby pogrzeb przebiegał bez żadnych zakłóceń. Obecnie firmy świadczące usługi pogrzebowe oferują wiele rozmaitych czynności związanych z pogrzebem. Na co jednak należy zwracać uwagę, wybierając konkretny zakład pogrzebowy?

Kompleksowość usług pogrzebowych

Decydując się na skorzystanie z usług danego zakładu funeralnego, bardzo ważnym czynnikiem jest jego oferta. Pracownicy zakładu pogrzebowego powinny pomóc bliskim zmarłej osoby załatwić wszelkie formalności związane z pochówkiem. Formalności te związane są z odbiorem aktu zgonu, wykupieniem miejsca na cmentarzu, omówieniem z księdzem kwestii związanej z mszą, a także wypełnieniem wniosku o zasiłek pogrzebowy. Warto również zorientować się, czy dany zakład pogrzebowy oferuje usługi związane z samymi czynnościami pogrzebowymi, czyli np. czy zajmuje się sprzedażą trumien i urn, zamawianiem kwiatów pogrzebowych. Własne trumny na sprzedaż posiada np. zakład pogrzebowy Resurrexit z Sidziny w województwie małopolskim.

Poza tym każdy dobry zakład funeralny posiada odpowiedni sprzęt nagłośnieniowy, który wykorzystywany jest na cmentarzu podczas ceremonii pogrzebowej. Zakłady pogrzebowe coraz częściej wyposażone są również w inne akcesoria przydatne na pogrzebie jak np. baldachim osłaniający grób, winda ułatwiająca opuszczanie trumny z ciałem zmarłego do grobu czy nawet stojak na zdjęcie zmarłej osoby. Oczywiście nie można zapomnieć o podstawowych kwestiach. Jedną z nich jest transport zwłok. Taka usługa jest konieczna, jeśli miejsce pochówku oddalone jest od kościoła. Transport ciała zmarłego jest przydatny nie tylko w dniu pogrzebu, lecz także w dniu jego śmierci. Często zmarłego należy przewieźć nawet kilkaset kilometrów, dlatego warto wybrać usługi firmy, która zagwarantuje taki transport.

Kultura pracowników zakładu pogrzebowego równie ważna co zakres usług

Oprócz kompleksowości usług oferowanych przez zakład pogrzebowy musimy zwrócić uwagę na profesjonalne podejście pracowników do wykonywanych czynności. W trakcie kontaktowania się z pracownikami zakładu warto przyjrzeć się sposobowi zachowania, a także budowaniem relacji. Pracownicy zakładu pogrzebowego powinni cechować się empatią, a do tego muszą być przygotowani na rozmaite pytanie kierowane w ich stronę. Odpowiedzi przez nich udzielane powinny być merytoryczne, aczkolwiek jednocześnie powinny wykazywać współczucie i wsparcie.

Jeśli mamy do czynienia po raz pierwszy z danym zakładem funeralnym, dobrym pomysłem jest znalezienie opinii na jego temat w Internecie lub wypytania o wszystko osób, które z usług konkretnego zakładu korzystały. Oczywiście powinniśmy sprawdzać zakłady pogrzebowe z naszej okolicy, ponieważ ich pracownicy dobrze znają się z lokalnymi proboszczami, pracownikami szpitali czy zarządem cmentarza. To wszystko sprawia, że załatwianie formalności pogrzebowych przebiega znacznie szybciej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz