Artykuł sponsorowany

Grobowce – czym konkretnie się charakteryzują?

Grobowce – czym konkretnie się charakteryzują?

Pojedyncze groby to obecnie najczęściej wybierany sposób pochówku, jednak coraz chętniej budowane są także grobowce. Ich specyfika jest zupełnie inna – dzięki zastosowaniu o wiele większej przestrzeni można w nich umieścić kilka trumien, są więc one wybierane np. na groby rodzinne, ale nie tylko. Kiedy jeszcze buduje się grobowce i jak dokładnie one wyglądają?

Specjalistyczna konstrukcja

Stworzenie trwałego oznaczenia miejsca, w którym chowa się osobę zmarłą, stanowi formę zachowania pamięci o niej i wyrażenia szacunku do niej. Nagrobki wykonywane są najczęściej w postaci architektonicznej kompozycji z kamienia naturalnego – granitu lub marmuru, rzadziej piaskowca. Rozebranie ich w celu pochowania kolejnej trumny rodzi pewne problemy, dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę grobowca. W takim wypadku wybrany pomnik montuje nad specjalnie przygotowanej piwnicy z betonu – sarkofagu. Jego rozmiar określany jest zazwyczaj przez zarządcę cmentarza i umożliwia stworzenie grobowca pojedynczego lub podwójnego – trumny chowa się w jednej lub dwóch kolumnach. Zakład usług pogrzebowych Mirosławy i Łukasza Lemańczyków zajmuje się kompleksową budową grobowców każdego typu. Jak wyglądają prace nad sarkofagiem? Po skonstruowaniu betonowej piwnicy, na jej wierzchu montuje się nakrywę lub ściankę grobowca. Takie rozwiązanie umożliwia stosunkowo łatwe otwarcie i pochowanie kolejnej trumny w sarkofagu. W jakich sytuacjach najczęściej wybierane są grobowce i z jakich materiałów się je konstruuje?

Wyjątkowe miejsce pochówku

Grobowiec wyróżnia się na tle typowego nagrobka przede wszystkim swoim rozmiarem. Tego typu budowle są monumentalne i ich wielkość wykracza poza rozmiary typowego, pojedynczego miejsca pochówku. Grobowce z powodu możliwości, jakie dają, wybierane są najczęściej przez rodziny. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania bliscy po śmierci chowani są w tym samym sarkofagu. Coraz chętniej na budowę grobowca decydują się także poszczególne grupy społeczne, np. kapłani z tej samej parafii lub konkretnego zakonu. Specjalna konstrukcja sarkofagu wymaga zastosowania trwałych materiałów, co umożliwi jego przetrwanie przez długi czas. Z tego powodu piwnica wykonywana jest z betonu, a same grobowce z granitu, rzadziej z piaskowca czy marmuru. Komu zlecić budowę takiego grobowca? Zająć się tym może jedynie wyspecjalizowany zakład świadczący kompleksowo usługi pogrzebowe, który w ramach swoich działań jest w stanie wybudować wytrzymały grobowiec.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz