Artykuł sponsorowany

Kosztorysy budowlane i inwestorskie

Kosztorysy budowlane i inwestorskie

Zaplanowanie inwestycji powinno opierać się o sprawdzone i wiarygodne wyliczenia. Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na rozwój i przeprowadzanie nowych inwestycji jest ich opłacalność. Dzięki dobrze wykonanej dokumentacji kosztorysowej jesteśmy w stanie dopiąć szczegóły inwestycji, dobrać odpowiedni materiał, z którego zostanie wykonana i wyliczyć, czy w ogóle nam się ona opłaca. Bez przeprowadzenia pierwotnych wyliczeń ani nie możemy być pewni opłacalności inwestycji, ani też często nie mamy pewności, jakie prace należy wykonać następnie.

Czym jest dokumentacja kosztorysowa?

W kosztorysach budowlanych i inwestorskich wylicza się całkowite i cząstkowe nakłady, konieczne do poniesienia wydatki w celu dokończenia inwestycji. Według pracowników Zakładu Usług Projektowych z Myszkowa nieważne jak wielka jest jej skala. Może to być wykonanie wyłącznie dachu budynku mieszkalnego, ale i plan budowy całej, wielkiej hali targowej. Im inwestycja budowlana jest większa, tym oczywiście prace nad kosztorysem zajmą dłużej, lecz nie można pominąć w nich żadnego małego szczegółu, który mógłby mieć wpływ na ostateczną wycenę całego projektu.

Kosztorysy sporządza się w różnych celach. Jedne przeznaczone są dla samego inwestora, inne np. dla firmy budowlanej wykonującej prace nad inwestycją. W początkowej fazie każdego projektu ustalenie szczegółowych kosztów często jest niemożliwe. Wylicza się tylko szacunkowe wartości i określa wydatki miarą widełkową. Im postęp prac na placach budowy jest dalszy, tym łatwiej jest dopracować szczegółową dokumentację kosztorysową, aż do momentu uzyskania kosztorysów inwestorskich, które szczegółowo precyzują całkowity koszt prowadzonej inwestycji.

Kosztorysy a obostrzenia prawne

Niektóre z kosztorysów inwestorskich obostrzone są przepisami prawa. Dzieje się tak np. w przypadku kosztorysów dotyczących zamówień publicznych. Sposób ich sporządzania i przedstawiania wyników jest więc szczegółowo określony w krajowych ustawach stworzonych przez ministerstwo i odpowiedniego Ministra Infrastruktury.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 roku podstawę do sporządzania kosztorysu inwestorskiego stanowią:

  • dokumentacja projektowa,
  • specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych,
  • założenia wyjściowe do kosztorysowania,
  • ceny jednostkowe robót podstawowych.

W zamówieniach publicznych to wartość udokumentowana w kosztorysach stanowi podstawę wyliczenia wartości prowadzonej przez zamawiającego inwestycji. Oznacza to, że wysokość inwestycji publicznej nie może przekroczyć wyliczonych w kosztorysach inwestorskich kosztów.

Niezależnie od tego, jaką prowadzi się inwestycję, przed podjęciem jakichkolwiek prac budowlanych powinno się sporządzić kosztorys budowlany, a następnie inwestorski. Bez wyliczeń choćby przybliżonych kosztów naszej pracy i całej inwestycji nigdy nie możemy być pewni czy praca na danym placu budowy będzie dla nas opłacalna.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz