Artykuł sponsorowany

Kosztorysowanie inwestycji budowlanych – dlaczego jest konieczne?

Kosztorysowanie inwestycji budowlanych – dlaczego jest konieczne?

Inwestycja budowlana to wieloetapowa operacja, wymagająca zaangażowania licznych podmiotów – geodety, architekta, firmy budowlanej zajmującej się realizacją i innych. Konieczne jest zadbanie o zgodność projektu z przepisami prawnymi i uzyskanie wymaganych pozwoleń. Dlatego tak ważny jest dobry plan – nie tylko w zakresie harmonogramu, ale również kosztorysowania.

Dla kogo kosztorys?

Wydawać by się mogło, że kosztorysy to coś, z czego korzystają wyłącznie inwestorzy nieruchomości komercyjnych. Jednak dokładne planowanie wydatków związanych z realizacją projektu będzie dobrym rozwiązaniem również dla osób prywatnych. Edward Anczykowski prowadzi firmę oferującą kosztorysy budowlane dla obu tych grup, a także firm budowlanych.

Planowanie budżetu jest ważne dla każdego, niezależnie od rozmiarów planowanej inwestycji. Może ono objąć kosztorys wybranej instalacji – najczęściej w przypadku remontów i modernizacji, ale również jako część kosztorysu budowy nowego obiektu.



Zakres i zalety kosztorysowania

Planowanie wydatków związanych z inwestycją budowlaną jest ważne, ale dlaczego? Ponieważ ma ono wpływ na realizację projektu. Profesjonalnie wykonany kosztorys obejmuje szczegółowe ujęcie prac budowlanych na wszystkich etapach oraz listę materiałów potrzebnych do ich przeprowadzenia.

Pozwala to określić wysokość środków finansowych koniecznych do wykonania inwestycji. Mając tę wiedzę, jesteśmy w stanie określić, czy posiadamy wystarczający budżet, czy też konieczne będzie zaciągnięcie kredytu albo modyfikacja projektu – to zależy już od naszych indywidualnych możliwości.

Planowanie budżetu wpływa też na sam przebieg realizacji inwestycji. Wiedząc, ile będzie ona nas kosztować, możemy stworzyć harmonogram prac, który pozwoli nam przeprowadzić je bez groźby popadnięcia w długi. Możemy bowiem ująć w nim czas potrzebny nam na ewentualne zdobycie funduszy na potrzeby kolejnych prac.

Kosztorysowanie nie dotyczy wyłącznie budowy nowych obiektów, ale też kosztorysu instalacji. Najczęściej dotyczy on wtedy centralnego ogrzewania lub wentylacji. Planowanie wydatków będzie na pewno korzystne przy szczególnych inwestycjach, takich jak prace wodno-kanalizacyjne, czy działania antykorozyjne.

Opierając się na znajomości rynku i specyfiki budownictwa poszczególnych obiektów, profesjonalny kosztorys dostarczy nam lepszych informacji niż samodzielne próby określenia wydatków. Nie każdy inwestor albo tym bardziej osoba prywatna ma obowiązek znać koszty usług i materiałów – stworzenie takiego planu wydatków pozwoli uniknąć niepotrzebnych strat czy przerw w realizacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz