Wycena bez rzeczoznawcy? Sposoby na wycenę mieszkania

Wycena bez rzeczoznawcy? Sposoby na wycenę mieszkania

Oszacowanie wartości nieruchomości nie jest proste – ważne, aby cały proces był prawidłowo przeprowadzony. Nie zawsze wycenę można zrobić samemu – czasami należy skorzystać z usług rzeczoznawcy. Przeczytaj, w jakich sytuacjach rzeczoznawca jest niezbędny. Poznaj sposoby wyceny mieszkania na własną rękę. Dowiedz się, co będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Kiedy do wyceny mieszkania potrzebny jest rzeczoznawca?

W niektórych przypadkach usługa rzeczoznawcy będzie niezbędna. Darowizna, kredyt hipoteczny, amortyzacja lokalu, spadek, zachowek czy zeznanie podatkowe to sytuacje oficjalne – pomoc rzeczoznawcy jest wtedy wymagana – przeczytaj, jak rzeczoznawca wycenia nieruchomość.

Jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie, możesz zaoszczędzić, rezygnując z drogich usług specjalisty. Istnieją inne sposoby, dzięki którym możesz poznać wartość swojego mieszkania. Sposób wyceny nieruchomości możesz dopasować do swoich potrzeb.

W jaki sposób można wycenić nieruchomość?

Jeżeli chcemy obliczyć wartość mieszkania, możemy samodzielnie porównać ogłoszenia online. W internecie mamy wiele ofert, gdzie umieszcza się dane dotyczące standardu sprzedawanego lokalu, jego wyposażenia oraz ceny, a także lokalizacji. Dodatkowo dostępne są zdjęcia, dzięki którym możemy samodzielnie ocenić, jak wygląda mieszkanie i porównać je do naszego. Taka metoda ma jednak pewne wady.

Ceny  mieszkań o podobnej lokalizacji i parametrach mogą się między sobą bardzo różnić. Komuś zależy na szybkiej sprzedaży, mieszkanie kogoś innego obciążone jest hipoteką – wszystko to także wpływa na cenę. Zdjęcia też potrafią być złudne. Właściciel pragnie przedstawić nieruchomość w jak najlepszym świetle, tak żeby transakcja sprzedaży dokonała się jak najszybciej. Samodzielna wycena mieszkania nie będzie zatem nigdy dokładna. Ogłoszenia internetowe nie zawierają także  informacji, które dotyczą realnych cen transakcyjnych.

Warto wiedzieć, że stawki, które widnieją w ogłoszeniach to ceny wyjściowe, które często podlegają negocjacjom. Z pomocą przychodzą portale z wycenami – dzięki nim możesz zdobyć dokładniejsze informacje. Można tam znaleźć dokładniejsze zestawienia oraz porównania cen ofertowych. Taka analiza jest cenna, jeżeli chcemy poznać realną wartość nieruchomości.

Przy wycenie mieszkania możemy skorzystać z pomocy agencji nieruchomości. Możemy mieć pewność, że pośrednik będzie na bieżąco, jeżeli chodzi o rynek nieruchomości. Jest to fachowa pomoc, ale nie ma ona statusu oficjalnego dokumentu urzędowego i może nas sporo kosztować – należy wliczyć w koszta prowizję za pośrednictwo.

Samodzielna dokładna wycena oparta na sprawdzonych informacjach jest możliwa. Nie jest to jednak łatwy proces. Wymaga on wkładu energii i czasu. Można skorzystać z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości – RCiWN. Jest to rejestr publiczny, który prowadzony jest przez starostów. Możemy tam znaleźć dane z aktów z kancelarii notarialnych oraz wyciągi z operatów szacunkowych. Są to jawne informacje. Wystarczy złożyć wniosek i zapłacić. Konieczne jest podanie celu, zawężenie obszaru zainteresowania oraz określenie sposobu dostarczenia danych.

Jaki sposób wyceny mieszkania jest najlepszy?

Jeżeli chodzi o wycenę nieruchomości, wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. W niektórych przypadkach pomoc rzeczoznawcy jest niezbędna w innych niekoniecznie. Musimy zastanowić się, na czym nam zależy i ile środków chcemy zainwestować w wycenę mieszkania.

Pamiętajmy, że warto to zrobić solidnie. Konsultacja ze specjalistą kosztuje, ale może pomóc nam uniknąć dużych strat. Nieruchomość to poważna inwestycja, dlatego też wszelkie operacje związane z nią powinny być dobrze przemyślane. 

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz