Materiał Partnera

Kostka brukowa dobrej jakości – taką wybierz!

Kostka brukowa dobrej jakości – taką wybierz!

Dziś, dzięki kostce brukowej, można w łatwy sposób mieć elegancki taras, ścieżki i schody z misternym motywem. Na rynku są dostępne kostki w najróżniejszych kolorach i kształtach, z których można tworzyć przepiękne aranżacje.

Wiele możliwości

Kostka brukowa posłuży nie tylko do stworzenia prostej dróżki w ogrodzie, można robić z niej skomplikowane kompozycje, artystyczne łuki i koła. Jeśli ktoś lubi wzory, nie ma przeszkód, szczególnie na dużych powierzchniach można układać mozaiki według życzenia klienta i zdolności fachowca. Wykonawca zaprezentuje Ci katalog przeróżnych wzorów i przykładów realizacji, możesz wybrać to, co Ci najbardziej odpowiada. Dwie ciekawe propozycje to:

  • Aranżacja nowoczesna

Tu liczy się pewien minimalizm, kolory powinny być ograniczone do dwóch, ewentualnie trzech. Barwy mogą ze sobą kontrastować. Nie stosuje się tu wielu skomplikowanych wzorów, idealnie wyglądają koła, figury geometryczne i pasy. Można też pokusić się o fantastyczny, abstrakcyjny wzór.

  •   Aranżacja według Twojego pomysłu

Jeśli masz własną wizję swojego tarasu, narysuj całość na kartce i pokaż specjaliście. Jeśli uda się stworzyć wszystko według Twojego projektu, będziesz mieć gwarancję, że Twój taras nie będzie taki jak setki innych.

Wybierz dobry materiał

Kostki brukowe muszą być dobrej jakości, a takie będą, jeśli wytwarzane są zgodnie z normą europejską PN-EN 1338 – „Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań”. Dzięki dobrej kostce powstanie trwała i estetyczna nawierzchnia. Odpowiednie parametry kruszywa będą gwarantowały niską nasiąkliwość kostki, odporność na mróz  oraz  trwałość materiałów barwiących.  Warto wiedzieć, że wady kostki ujawnią się dopiero w trakcie użytkowania, najlepiej zatem kupować materiał od sprawdzonego producenta.

Przed wykonaniem nawierzchni należy zrobić badanie geologiczne gruntu i prawidłowo określić jego parametry. Od rodzaju gleby zależy cały proces przygotowania i sposób wykonania nawierzchni. Pominięcie tej diagnozy może skutkować wypiętrzaniem się kostki lub jej odbarwianiem, przez co np. taras nie będzie spełniał swojej funkcji i będzie fatalnie wyglądał. Odpowiednio przygotowana podbudowa to warunek podstawowy. Kluczową sprawą jest także dopasowanie grubości kostki do charakteru użytkowania, źle dobrany materiał może pękać, a taras może się zapadać. Ogólnie przyjmuje się, że na wąskich ścieżkach stosuje się drobne elementy, natomiast na rozległych przestrzeniach używa się kostek większych. Rozmiar kostki należy także dopasować do zagospodarowanej powierzchni – tu skorzystaj z pomocy projektanta.

Michalak Marek. Hurtownia artykułów przemysłowych i budowlanych to firma, która służy fachową pomocą. Hurtownia ma w ofercie produkty renomowanych firm, proponuje m.in. kostkę brukową, bruk klinkierowy, obrzeża i krawężniki, donice i kwietniki. Dokonując tu zakupu, Klienci mają możliwość skorzystania z usług projektanta, który przygotuje profesjonalny projekt wybranej nawierzchni przy domu i w ogrodzie.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz