Materiał Partnera

Korzyści płynące z jazdy konnej

Korzyści płynące z jazdy konnej

Przywykło myśleć się, że jazda konna jest łatwa i to koń wykonuje najcięższą pracę, podczas gdy dla jeźdźca jest to forma odpoczynku lub relaksu. Tymczasem profesjonalna jazda konna to dyscyplina wymagająca regularnej pracy i codziennych treningów. Jeździec powinien posiadać zarówno siłę fizyczną, jak i odpowiedniego nastawienie psychiczne.

Emocjonalna relacja ze zwierzęciem

Aktywność ta  pozwala na nawiązanie szczególnej więzi z koniem. Ważne jest, aby mieć przy tym dużą cierpliwość oraz opanowanie. Konie to niezwykłe, wrażliwe i piękne zwierzęta o zróżnicowanych charakterach. Wśród nich można spotkać osobniki charakteryzujące się dużą odwagą i chęcią rywalizacji, co decyduje o tym, że osiągają sukcesy w sporcie, ale także te bardziej spokojne i łagodne, które np. pomagają niepełnosprawnym podczas hipoterapii, podkreśla pracownik saloniku jeździeckiego Twój Koń. To sport, który pozwala kształtować zarówno ciało jak i pomaga nam pracować nad swoim charakterem. Żeby dobrze jeździć konno należy być przewodnikiem dla zwierzęcia, wiedzieć czego się chcę, być zdecydowanym, lecz nie nerwowym, by przekonać konia do działania. Osoby słabe, niezdecydowane, nie są szanowane przez te wspaniałe zwierzęta, dlatego chcąc poprawić swoje umiejętności jeździeckie, muszą pracować nad siłą charakteru, co pozytywnie wpływa także na inne aspekty ich życia.

Idealna sylwetka oraz postawa

Jeżdżąc konno na każdym etapie wyszkolenia trzeba dążyć do doskonalenia dobrej pozycji w siodle - prosto, pięta w dół, palce do konia… Należy pamiętać o regularniej pracy nad dosiadem, która pozwala na odnalezienie równowagi i poruszania się w harmonii z koniem, zgodnie z zasadami biomechaniki ruchu zwierzęcia. Od tego, jak siedzimy w siodle, zależy sylwetka konia, jego komfort fizyczny i psychiczny, chęć do pracy, a nawet to, jak trening wpływa na jego zdrowie. Dlatego powinniśmy jak najwięcej uwagi poświęcić prawidłowej postawie na koniu. Ćwiczenia wykonywane w siodle pozwalają na poprawę naszego wyprostowania, wzmacniają mięśnie, a także poprawiają naszą równowagę. Jednak sama jazda konna to nie wszystko. By być dobrym jeźdźcem dla naszego konia, musimy zadbać o nasz ogólny rozwój i sprawność fizyczną. Sporty wskazane dla jeźdźca to te, które poprawiają naszą sylwetkę i wzmacniają mięśnie, a co za tym idzie – dosiad. Szczególnie wskazane jest uprawianie sportów które koncentrują się na wskazanych powyżej cechach oraz poprawiają naszą koordynację – może to być np. joga, pływanie, taniec, fitness z wykorzystaniem sztang.

Jazda konna sportem dla dzieci?

Jazda konna to również zajęcie dobre dla dzieci, przede wszystkim dlatego, że uczy systematyczności, pozwala budować relację ze zwierzęciem, a przez to uczy szacunku do przyrody. Konie to zwierzęta bardzo empatyczne i wyczuwające nastrój człowieka, co decyduje o ich pomocy podczas terapii osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną. Pozytywnie wpływa na kształtowanie zmysłów oraz wspomaganie budowania relacji społecznych. Konie uczą także miłości - gdy kocha się zwierzę, poświęca mu się swój czas, jak i serce, to ono wspaniale oddaje te emocje. Jazda konna uczy także odpowiedzialności oraz współpracy, co z pewnością przydaje się każdemu bez względu na wiek.

Przez to, że konie są zwierzętami, które potrzebują dużej ilości ruchu i przestrzeni jeździectwo pozwala na częsty kontakt z przyrodą. Wyjeżdżając na spacer skupiamy się na tym, co nas otacza, czujemy się częścią natury. Dzięki temu, że konie dają nam możliwość odpoczęcia od kłopotów dnia codziennego oraz dają nam niezwykłą moc można uznać jazdę konną za relaksujący i przyjemny sposób na spędzenie wolnego czasu. Konie dają nam również poczucie wolności. To właśnie to, czego brakuje nam najbardziej w czasach cyfryzacji, internetu i ciągle pędzącego życia Warto popularyzować jeździectwo również ze względu na możliwość poznawania nowych miejsc, w których spotkać można takich samych pasjonatów tego sportu, a także nawiązywać nowe przyjaźni.

Opracowanie:
Wrocław, Kleczkowska 15 lok. 1A
tel. 666 404 820
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz