Materiał Partnera

Kontrola kwalifikacji kierowców – szkolenia okresowe

Kontrola kwalifikacji kierowców – szkolenia okresowe

Bycie kierowcą zawodowym to zajęcie trudne i wymagające. Niezbędna do wykonywania go na najwyższym poziomie odpowiednia wiedza jest tak samo istotna, co same umiejętności. Zdanie egzaminu państwowego i uzyskanie stosownych uprawnień nie znaczy, że kierowca nie powinien dalej się szkolić. Wręcz przeciwnie – warto, by odświeżał on swoją pamięć w zakresie kierowania pojazdami. Jest to możliwe dzięki szkoleniom okresowym – jak dokładnie wyglądają i kogo mogą dotyczyć?

Rutyna czasem zgubna

Zawodowy kierowca, który posiada uprawnienia od kilku lub kilkunastu nawet lat, ma swoje nawyki w prowadzeniu i obsłudze pojazdu. Dotyczą one również poruszania się zgodnie z zasadami kodeksu ruchu drogowego. Ten natomiast ulega zmianom, przez co wiele przepisów zostaje zaktualizowanych bądź nawet całkowicie zmodyfikowanych. Odpowiedzialny kierowca musi więc dbać o to, by być na bieżąco ze wszystkimi nowościami wprowadzanymi w tym zakresie. Pomagają w tym szkolenia okresowe przeprowadzane w specjalnych ośrodkach. Firmą, która świadczy takie usługi, jest Angra Grupa Transportowa. Rutyna może być czasem zgubna w zawodzie kierowcy. Ponadto kurs podstawowy i egzamin państwowy nie obejmują pewnych szczególnych sytuacji, które mogą zajść na drodze. Wprawdzie każde zdarzenie drogowe – kolizja, wypadek czy złamanie przepisów – jest indywidualne i zależy od wielu czynników, to jednak większości z nich da się uniknąć dzięki odpowiednim umiejętnościom. Ich posiadanie weryfikuje właśnie szkolenie okresowe, które sprawdza poziom przygotowania kierowcy zawodowego do wykonywania tej jakże trudnej i wymagającej pracy.

Dla kogo?

Szkolenie dla kierowców posiadających już uprawnienia jest obowiązkowym elementem w każdej firmie transportowej. Przeprowadza się je  w okresach 5-letnich dla wszystkich kierowców, którzy mają już uprawnienia do kierowania pojazdami w kategorii C i D oraz  świadectwo kwalifikacji kierowcy.  Szkolenie okresowe to pięć różnych, niezależnych od siebie tematów, które można zaliczać w dowolnym terminie, w dowolnych ośrodkach. Odbycie ostatniego szkolenia skutkuje otrzymaniem Zaświadczenia o Ukończeniu Kursu i daje możliwość wymiany prawa jazdy na nowe na następne 5 lat. Jest to jedyne rozwiązanie dla kierowców, którym skończyła się ważność prawa jazdy czyli możliwość wykonywania zawodu kierowcy. Musi je odbyć każdy kierowca, który chce nadal pozostać za kółkiem. Wymiana prawa jazdy wymuszona jest przez obowiązek ustawowy. Jak się zatem okazuje, do dodatkowej nauki kwalifikuje się wielu kierowców. Wszyscy wiemy, że  profesjonalizm i bezpieczeństwo to w branży transportowej cechy nadrzędne i niezwykle pożądane.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz