Artykuł sponsorowany

Potrzebujesz pewnej pracy i godnej wypłaty? Zostań operatorem maszyn leśnych!

Potrzebujesz pewnej pracy i godnej wypłaty? Zostań operatorem maszyn leśnych!

Zapotrzebowanie na odpowiednio wykwalifikowanych operatorów maszyn leśnych nie maleje. W polskich lasach pojawia się coraz więcej nowoczesnych maszyn takich jak harwester czy forwarder. Są to sprzęty zaawansowane technologicznie, tak więc ich obsługą nie mogą zajmować się przypadkowe osoby. Aby móc kierować maszynami leśnymi, należy odbyć specjalistyczne szkolenie pod okiem zawodowca. Jak ono wygląda?

Harvester i forwarder – co to za maszyny?

Harvester to samobieżny wielofunkcyjny kombajn do ścinania drzew, natomiast forwarder to samozaładowczy ciągnik do transportu wstępnie pociętych pni. Przedrostek „samo” może nieco mylić, ponieważ sugeruje, że praca operatora tych maszyn ogranicza się jedynie do ich załączenia. Oglądając pracę harvestera i forwardera w Internecie, można pomyśleć, że operator zasiada tylko za sterami sprzętu i przez kilka godzin „bawi się” joystickami. Nic bardziej mylnego! Operator co jakiś czas opuszcza kabinę, by kontrolować postęp prac. Ponadto jego zadaniem jest dbałość o sprzęt, który kosztuje ponad milion złotych.

W wyniku nieprawidłowego sterowania maszynami leśnymi bardzo szybko może dojść do pierwszych uszkodzeń takich jak np. pękanie węży hydraulicznych. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przeszkolenie operatora. Osoba na tym stanowisku może liczyć na zatrudnienie na godziwych warunkach. Obsługując hervestera, można zarobić nawet 50 zł/h, w przypadku forwardera jest to 20-30 zł/h. Biorąc pod uwagę, że kurs na operatora maszyn leśnych kosztuje kilkanaście tysięcy złotych, możemy być pewni, że inwestycja ta szybko się zwróci.

Jak zostać operatorem maszyn leśnych?

Kursy na operatora maszyn leśnych, w tym na operatora hervestera i forwardera, organizowane są przez firmę EKOdrwal. W szkoleniu może wziąć udział każda pełnoletnia osoba, która jest zainteresowana nabyciem tego typu kwalifikacji zawodowych, posiada prawo jazdy kategorii B i zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania wybranego zawodu. Szkolenie podzielone jest na część teoretyczną (40h) i praktyczną (48h).  Podczas tej pierwszej kursanci uczą się zasad BHP, specyfiki pracy na terenach zalesionych i zasad konserwacji maszyny. Część druga obejmuje pracę na maszynach leśnych pod okiem doświadczonego instruktora. Kurs kończy się egzaminem przed Komisją Dozoru Technicznego. Ukończenie szkolenia gwarantuje opanowanie umiejętności sterowania hervesterem lub forwarderem  w stopniu, który umożliwi wydajną i bezpieczną pracę. A tego właśnie oczekują dzisiejsi pracodawcy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz