Artykuł sponsorowany

Kompleksowe leczenie zespołu bezdechów sennych o ofercie Centrum Medycznego Kwiatowa Andrzej Krzyżaniak

Kompleksowe leczenie zespołu bezdechów sennych o ofercie Centrum Medycznego Kwiatowa Andrzej Krzyżaniak

Zespół bezdechów sennych jest niebezpiecznym schorzeniem, które może przyczyniać się do rozwoju wielu innych chorób, jak, np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, udarów czy cukrzycy typu 2. Nieleczone chrapanie i zespół bezdechu powodują, że chory w ciągu dnia jest zmęczony i ma problemy z koncentracją. W Centrum Medycznego Kwiatowa możesz podjąć profesjonalne leczenie poprzez zastosowanie aparatu CPAP oraz wykonanie zabiegów chirurgicznych.

Jakie objawy daje zespół bezdechów sennych?

Bezdech senny jest poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia, któremu najczęściej towarzyszy chrapanie. Podczas snu, dochodzi do rozluźnienia mięśni oddechowych i zwężenia górnych dróg oddechowych. Jeśli to zwężenie będzie zbyt duże, mogą pojawić się problemy z oddychaniem, a chwilowe, całkowite zamkniecie dróg oddechowych, powoduje zatrzymanie oddychania czyli właśnie bezdech. Przerwy w oddychaniu pobudzają mózg, który przyczynia się do wybudzenia organizmu i ponownego zaczerpnięcia powietrza. Chorzy na zespół bezdechów sennych często nie pamiętają epizodów nocnych, podczas których oddech mógł być zatrzymywany wielokrotnie na kilka, a nawet kilkanaście sekund. Pauzy w oddychaniu podczas snu powodują niebezpieczne niedotlenienie całego organizmu i jego narządów. Z racji tego konieczne jest podjęcie leczenia bezdechów sennych, które może mieć postać: zmiany nawyków żywieniowych, redukcji masy ciała, wykorzystania aparatu CPAP (złoty standard leczenia) lub wykonania zabiegów chirurgicznych.

Dlaczego bezdech senny jest tak niebezpieczny dla zdrowia?

Zaawansowane obturacyjny zespół bezdechów sennych niesamowicie obciąża organizm, a tym samym przyczynia się do powstawania wielu groźnych schorzeń, do których zaliczyć można cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, zwiększenie prawdopodobieństwa udaru, choroby serca, depresję czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Ponadto, schorzenie to wpływa również na funkcjonowanie organizmu ludzkiego w ciągu dnia, objawiając się chronicznym zmęczeniem, porannymi bólami głowy, oraz zaburzenia seksualne. Co więcej, osoby z bezdechem sennym mogą być tak bardzo zmęczone, że ucinają sobie drzemki w ciągu dnia, które nie zawsze są kontrolowane i mogą zdarzyć się w wielu codziennych sytuacjach. Przeprowadzone niedawno badania wykazały związek między chrapaniem i bezdechem sennym, a wieloma poważnymi schorzeniami. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia tego schorzenia jest szeroka diagnostyka laryngologiczna i nie tylko (za pomocą urządzeń jak i przy wykorzystaniu skali senności Epworth), która pozwoli określić nasilenie i stopień zaawansowania choroby.

W jaki sposób leczy się bezdech senny?

Obturacyjny zespół bezdechów sennych można leczyć na kilka sposobów, co oferuje Centrum Medyczne Kwiatowa Andrzej Krzyżaniak. Najbardziej znaną techniką leczenia jest zastosowanie aparatu CPAP, który wytwarzania stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, uniemożliwiając ich zbytnie zwężenie, które skutecznie zapobiega bezdechowi. Terapia za pomocą CPAP odbywa się w trakcie snu pacjenta i wymaga założenia przez niego maski, podłączonej do urządzenia dawkującego powietrze pod ciśnieniem. Zaleceniami dla pacjentów z tym schorzeniem jest w przypadku otyłości, redukcja masy ciała oraz zdrowa dieta.

Oprócz tego, w wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem okazuje się wykonanie korekcyjnych zabiegów chirurgicznych, które oferuje doświadczone Centrum Medyczne Kwiatowa Andrzej Krzyżaniak z Bydgoszczy. Pozwalają one znacząco zmniejszyć opory w obrębie górnych dróg oddechowych, co poprawia komfort życia i snu pacjenta. Zalicza się do nich w zależności od indywidualnych potrzeb, następujące zabiegi: zmniejszenie małżowin nosowych dolnych, plastykę podniebienia miękkiego, korekcję skrzywionej przegrody nosa, usunięcie migdałków podniebiennych, redukcję nasady języka, a także zabiegi w obrębie mięśni gardła. Zanim specjalista podejmie decyzję o przeprowadzeniu zabiegu, przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad lekarski oraz poszerzoną diagnostykę, jak badanie rynomanometryczne, badanie poligraficzne lub polisomnograficzne. Wszystko po to, aby indywidualnie dopasować rodzaj leczenia do pacjenta.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Kwiatowa 1 lok. 1K
tel. 52 529 77 77
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz