Artykuł sponsorowany

Kiedy wizyta u audiologia jest niezbędna, czyli problemy ze słuchem

Kiedy wizyta u audiologia jest niezbędna, czyli problemy ze słuchem

Słuch to jeden z pięciu zmysłów, bez których trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie w codziennym  życiu, jeśli nagle miałoby nam go zabraknąć. Osoby starsze, pracujące w dużym hałasie, a nawet dzieci powinny regularnie poddawać się badaniom audiologicznym, aby w porę wyłapać niepokojące rzeczy. Niedosłuch to poważna dolegliwość, która dotyka coraz większej ilości osób. Sprawdź, jak wyglądają badania u audiologa!

Audiolog, a laryngolog

Różnica jest tak naprawdę niewielka, gdyż audiolog to lekarz laryngolog, który specjalizuje się w badaniu narządu słuchu. Laryngologia, czy też otolaryngologia, jest dziedziną medycyny specjalizującą się w znacznie szerszym zakresie: zajmuje się głównie chorobami w obrębie głowy oraz szyi. Do laryngologa trzeba się zwróć jeśli towarzyszą nam zawroty głowy, aby wyleczyć chrapanie i bezdech senny czy uporać się z częstymi bólami ucha lub powtarzającymi się krwawieniami z nosa. Audiolog specjalizuje się w narządzie słuchu i bada zmiany chorobowe tylko w jego obrębie. Pacjenci na fotel audiologa trafiają zazwyczaj po wstępnych badaniach u laryngologa, który stwierdził nieprawidłowości w obrębie narządu słuchu. Najczęściej jest to niedosłuch, który należy dokładniej zbadać i ocenić jego stopień.

Kiedy badanie audiologiczne – kiedy udać się do specjalisty?

Wizyta u audiologa jest konieczna w przypadku, gdy odczuwamy jakiekolwiek niedogodności związane ze słuchem. Częste wrażenie szumu w uszach czy piszczenie to pierwsze symptomy zbliżających się problemów, więc warto w porę reagować. Wizyta u audiologa i wykonanie badań słuchu jest konieczne jeśli mamy problemy ze śledzeniem rozmowy, a oglądanie telewizji czy słuchanie radia wymaga ciągłego ponoszenia głośności. Specjalistę warto odwiedzić również kiedy zauważymy, że zdarza nam się używać „lepszego” ucha, czyli np. podczas rozmowy przez telefon. Problemy ze słuchem manifestują się głównie poprzez pogorszenie rozumienia mowy, niekoniecznie ze spadającą głośnością samego słyszenia.

Nie tylko problemy ze słuchem wymagają kontroli u specjalisty, również zawroty głowy powinny skłonić nas do wizyty u laryngologa, który pokieruje na dalsze badania, jeśli wykryje nieprawidłowości. W przypadku dzieci niezmiernie ważne jest obserwowanie ich reakcji na wołanie – jeżeli dziecko nie reaguje, pomimo kilkukrotnego nawoływania lub często prosi o powtórzenie, co się do niego mówiło, trzeba jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza.

Badanie audiologiczne – jak to wygląda?

Wizyta u audiologa wiąże się z kilkoma czynnościami podczas badania, które można wykonać tylko w poradni słuchu. Każda wizyta zaczyna się od wywiadu lekarskiego oraz zestawu badań fizykalnych, czyli dokładnego obejrzenia uszu, nosa i krtani. Ponadto istnieją również inne badania diagnostyczne, które pomagają ocenić to, czego nie da się dojrzeć. Dzięki połączeniu kilku metod lekarz audiolog może dokładnie określić stopień uszkodzenia słuchu, jego lokalizację, a także ustalić przyczynę problemu. Warto wspomnieć, że wszystkie badania audiologiczne są zupełnie bezbolesne, więc nie ma się czego obawiać!

  • Audiometria mowy (słowna) – badanie ma na celu ustalenie zdolności komunikacyjnych w codziennym życiu, czyli po prostu czy badany rozumie wypowiadane słowa; niezbędny krok podczas dobierania aparatu słuchowego.
  • Audiometria tonalna – jedno z podstawowych badań, które przeprowadza się w specjalnej wyciszonej kabinie, a badany ma na głowie słuchawki; pomaga określić stopień upośledzenia słuchu i ustalić tzw. próg słyszenia, czyli najcichszy dźwięk, jaki jest słyszalny dla osoby poddawanej badaniu.
  • Tympanometria – badanie skupia się przede wszystkim na uchu  środkowym; audiolog bada stan błony bębenkowej, układ i sztywność kosteczek słuchowych oraz zawartość płynu w jamie bębenkowej.
  • Badanie ABR (inaczej: BERA) – z angielskiego Auditory Brainstem Response; jest to poszerzone badanie, które przeprowadza się, aby sprawdzić, jak mózg reaguje na dźwięki; do badania wykorzystuje się technikę EEG, a reakcje zapisywane są w systemie komputerowym; pomaga ustalić precyzyjnie miejsce uszkodzenia słuchu.

Badania audiologiczne powinien wykonywać każdy, choć nie są to badania obowiązkowe. Warto jednak co jakiś czas sprawdzić stan tego cennego narządu. Wcześnie wykryte problemy można w dość łatwy sposób skorygować. Dobrym pomysłem jest, aby poprosić o skierowanie od lekarza rodzinnego lub udać się na badanie prywatnie, np. do Centrum Medycznego Kwiatowa, gdzie nasz słuch zostanie dogłębnie przebadany. W każdym wypadku warto dobrze przygotować się do badania, zabierając ze sobą dokumentację medyczną, czyli wyniki ostatnich badań, a także spis zażywanych leków oraz innych chorób. Dzięki temu wywiad lekarski zapewni pełny obraz stanu zdrowia pacjenta.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Kwiatowa 1 lok. 1K
tel. 52 529 77 77
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz