Materiał Partnera

Kiedy warto skorzystać z kursu zawodowego?

Kiedy warto skorzystać z kursu zawodowego?

Odpowiedź brzmi – zawsze. Zawsze warto poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, bo dzisiejszy rynek pracy nie gwarantuje możliwości zagrzania miejsca w jednej firmie aż do emerytury. Osoby posiadające więcej ukończonych kursów czy szkoleń mają większe szanse na znalezienie odpowiedniego pracodawcy, niż tacy, którzy mogą się pochwalić tylko dyplomem, lub świadectwem ukończenia szkoły

Szeroka oferta szkół i firm szkoleniowych

W zależności od tego, z jakiego rodzaju szkoleniem będziemy chcieli mieść do czynienia, najpierw musimy zdecydować, w jakim kierunku chcemy się rozwijać. Czy interesuje nas dokształcanie po ukończeniu szkoły wyższej; czy pragniemy poszerzyć umiejętności z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, w celu założenia własnej firmy? A może dobrze czujemy się wykonując pracę dla kogoś, ale obawiamy się, że na nasze miejsce szef zatrudni kogoś z szerszymi kompetencjami, których my nie posiadamy? A może jesteśmy fachowcami z jakiejś dziedziny, ale, by nie czekać bezczynnie na zlecenia, decydujemy się zdobyć inny, nowy fach, który umożliwi nam połączenie dwóch umiejętności, z których zadowoleni będziemy my sami, a także nasi klienci.

Gdzie szukać kursów i szkoleń?

Firmy oferujące szkolenia i kursy zwykle specjalizują się w jakimś zakresie. Istnieją typowe szkoły zawodowe, jak Ośrodek Szkolenia Zawodowego Mar-Plast, które umożliwiają zdobycie zawodu spawacza i zgrzewacza, czy pokrewne, zajmujące się mechaniką samochodową, pracą w drewnie albo rolnictwem. Czym innym zajmują się ośrodki szkoleniowe, nauczające na wieloosobowych warsztatach na przykład obsługi komputera i urządzeń biurowych, albo tzw. umiejętności interpersonalnych lub zarządzania czasem. Czasem oferty kursów dodatkowych są naprawdę wyszukane i służą przede wszystkim podniesieniu samooceny osoby szkolonej, co też nie jest bez znaczenia, gdyż dobre samopoczucie przekłada się na pozytywny obraz samego siebie, a to z kolei na niesprecyzowane "punkty" w oczach komisji, kwalifikującej do danej pracy.

Warto się uczyć przez całe życie

Korzystanie z różnego rodzaju sposobów na rozwój własnych umiejętności i możliwości zawsze pomaga. Po pierwsze odbyte kursy i szkolenia wpływają dodatnio na nasze mniemanie o nas samych, a tego nie można bagatelizować. Po drugie nigdy nie wiemy, jaka umiejętność będzie w danym momencie i miejscu, poszukiwana przez potencjalnego pracodawcę. Jeśli mamy tych umiejętności więcej, nasz wachlarz możliwości znacznie się poszerza. No i wreszcie, pracując nad własnym rozwojem, dajemy świadectwo, że jesteśmy pracowici, otwarci na nowe sposoby myślenia i nie boimy się wyzwań. To też poprawia nasz status na rynku pracy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz