Materiał Partnera

Kiedy trzeba wykonać szczepienie szczeniąt?

Kiedy trzeba wykonać szczepienie szczeniąt?

Decydując się na przyjęcie szczeniaka do domu, musisz mieć świadomość ciążącej na Tobie odpowiedzialności. Posiadanie psa to przecież nie tylko przyjemność wynikająca z bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem, ale również wiele obowiązków i troska o stan jego zdrowia. Istotną rolę odgrywają szczepienia, których terminów należy bezwzględnie przestrzegać. Sprawdź, kiedy powinieneś zaszczepić szczeniaka.

Szczepienie szczeniąt – czy jest obowiązkowe?

Szczepienie szczeniąt jest koniecznością, podobnie jak w przypadku szczepień ludzi. W obu przypadkach chodzi bowiem o ochronę przed wieloma chorobami, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczepienie szczeniąt przeprowadza każdy gabinet, np. Dolittle. Gabinet weterynaryjny we Wrocławiu.

Pierwsze szczepienie powinno zostać przeprowadzone wówczas, gdy szczenię zostanie odrobaczone. Dlaczego to istotne? Tak jak człowiek poddawany szczepieniu musi być całkowicie zdrowy, tak i pies nie może wykazywać żadnych objawów chorobowych oraz musi być pozbawiony pasożytów bytujących w organizmie.

Kalendarz szczepień szczeniaka

Szczepienia szczeniąt muszą odbywać się zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień. Pies może zostać zaszczepiony zgodnie z jednym z trzech dostępnych programów: wczesnego, standardowego, późnego. Niezależnie od wybranego trybu, każdy szczeniak musi zostać zaszczepiony na wszystkie choroby – zgodnie z kalendarzem. Z reguły podaje się tzw. szczepionki skojarzone.

  • Szczepienia wczesne

Szczepienia wczesne obejmują nosówkę i parwowirozę w 6.-7. tygodniu życia. Natomiast między 10. a 12. tygodniem życia należy psa zaszczepić na: nosówkę, parwowirozę, leptospirozę, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby. Kolejny raz do weterynarza należy się udać w 16. tygodniu, powtarzając szczepienie szczeniaka na nosówkę, parwowirozę, leptospirozę, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby.

  • Szczepienia standardowe

Szczepienia standardowe rozpoczynają się między 9. a 10. tygodniem życia psa – obowiązkowa jest szczepionka na nosówkę, parwowirozę, kaszel kenelowy, leptospirozę, wirusowe zapalenie wątroby. Kolejną dawkę podaje się między 12. a 14. tygodniem życia zwierzęcia.

  • Szczepienia późne

Szczepienia późne obejmują szczepionkę przeciw nosówce, parwowirozie, leptospirozie, kaszlowi kenelowemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby – w 12. tygodniu życia. Kolejną dawkę należy podać najpóźniej w ciągu 2 tygodni – tak, by pies miał nie więcej niż 14 tygodni.

Kiedy szczepić przeciwko wściekliźnie?

Szczepienie przeciw wściekliźnie jest szczepieniem obowiązkowym – dotyczy nie tylko szczeniąt, ale również psów dorosłych. Musi być powtarzane każdego roku, zaś pierwszą dawkę podaje się około 3. miesiąca życia.

Warto przy tym podkreślić, że zarówno termin, jak i planowany zakres szczepień zawsze ustala lekarz weterynarz.

Opracowanie:
Wrocław, Osobowicka 99
tel. 693 117 611
Oceń artykuł (3)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz