Materiał Partnera

Stomatologia dla zwierząt – zadbaj o zęby swojego czworonoga

Stomatologia dla zwierząt – zadbaj o zęby swojego czworonoga

Jeśli chcemy, by nasz zwierzak był szczęśliwy i zdrowy, musimy regularnie odwiedzać weterynarza – wie o tym każdy właściciel psa czy kota. Regularne badania i szczepienia to gwarancja utrzymania czworonoga w dobrej kondycji. Warto też pamiętać o stomatologii weterynaryjnej. Zdrowe, zadbane zęby i dziąsła u zwierzaka mają ogromny wpływ na jego samopoczucie.

Zadbaj o zęby swojego zwierzaka

Stomatologia zwierzęca obejmuje szeroki wachlarz zagadnień. Każdy gatunek zwierząt ma inną specyfikę budowy jamy ustnej. Zmiany zachodzą w niej także z wiekiem. Zadbane zęby u zwierząt domowych są bardzo ważne – chore zęby i dziąsła mogą być źródłem do bólu i początkiem innych schorzeń u każdego czworonoga. Stomatologia zwierzęca polega przede wszystkim na profilaktyce i leczeniu chorób jamy ustnej u zwierząt. W nowoczesnych gabinetach weterynaryjnych stosuje się też metodę ultradźwiękową do usuwania kamienia nazębnego. W niektórych sytuacjach weterynarz zajmuje się usuwaniem zębów mlecznych i zębów stałych. U części zwierząt korygowane są też wady zgryzu. Stomatologią zwierzęcą zajmują się weterynarze pracujący w gabinecie weterynaryjnym, który prowadzi weterynarz Dorota Mazur.

Wizyta stomatologiczna u weterynarza

Zanim zabierzemy naszego pupila do weterynarza, powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda taka wizyta, oraz przygotować do niej naszego zwierzaka. Na początku zwierzę jest badane przez weterynarza, bez znieczulenia czy innych środków usypiających. Wtedy oceniana jest budowa jego głowy, węzły chłonne i zgryz. W zależności od tego, jak zachowuje się zwierzę, na tym etapie można też czasem przeprowadzić wstępną analizę stanu zębów i dziąseł czworonoga. Kolejny etap do dokładne badanie stomatologiczne – może ono być dla zwierzaka nieprzyjemne lub denerwujące, dlatego stosowane są przed nim specjalne farmakologiczne środki uspokajające. Weterynarz liczy zęby i dokładnie sprawdza każdy z nich pod kątem przebarwień, złamań i ubytków. Ważna jest także ocena stanu dziąseł. Pomaga w tym sonda periodontologiczna. Na koniec badania wykonuje się jeszcze prześwietlenie zębów – zdjęcie RTG pozwala dostrzec wady, których nie sposób dojrzeć gołym okiem. Dobry weterynarz zadba o to, by badanie stomatologiczne u zwierzaka zostało przeprowadzone szybko i sprawnie, tak, by nasz pupil niepotrzebnie się nie denerwował i nie cierpiał. Kiedy mamy podejrzenia, że z zębami naszego zwierzaka jest coś nie tak, nie czekajmy i zapiszmy go do weterynarza – tak jak u ludzi, tak u zwierząt, zaniedbane żeby mogą być źródłem okropnych cierpień.

Opracowanie:
Szczecin, marsz. Józefa Piłsudskiego 9 lok. 2
tel. 91 433 92 82
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz