Materiał Partnera

Kiedy skorzystać z usług radcy prawnego?

Kiedy skorzystać z usług radcy prawnego?

Na co dzień mało kto zastanawia się, czym właściwie zajmują się radcy prawni, adwokaci i mecenasi. Jednak podstawowa wiedza o zawodach prawniczych pozwala w razie konieczności na sprawne skorzystanie z usług odpowiedniego specjalisty. Czym charakteryzuje się zawód radcy prawnego? W jakich sprawach może pomóc? Na co zwrócić uwagę, wybierając radcę prawnego? 

Charakterystyka zawodu radcy prawnego

W Polsce zawód radcy prawnego zaczął wykształcać się w latach 60. XX wieku. Wtedy ich usługi obejmowały przede wszystkim doradztwo prawne dla banków i przedsiębiorstw państwowych. Obecnie zakres ten uległ znacznemu poszerzeniu, a z pomocy radców prawnych korzysta coraz więcej klientów. Osoba, która planuje zostać radcą prawnym, musi spełnić określone wymagania zawarte w ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie wyższego wykształcenia prawniczego, odbycie trzyletniej aplikacji radcowskiej i zdanie egzaminu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Ministra Sprawiedliwości. Ponadto przyszły radca prawny musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych, nieskazitelny charakter i dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu. Warto dodać, że każdego radcę prawnego obejmuje tajemnica zawodowa.

W jakich sprawach może pomóc radca prawny? 

Radca prawny zajmuje się przede wszystkim pomocą prawną osobom fizycznym, podmiotom gospodarczym oraz jednostkom organizacyjnym. Do jego kompetencji należy udzielanie porad prawnych, sporządzanie pism, umów, opinii prawnych, opiniowanie umów, jak również reprezentowanie klientów przed sądem lub organami administracji publicznej. Polski system prawny uchodzi za skomplikowany, a samodzielne działanie może okazać się niekorzystne i jedynie utrudnić sytuację. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług radcy prawnego. W Warszawie takie usługi świadczy Kancelaria Radcy Prawnego Andrzeja Dzidowskiego. Radca prawny zajmuje się przygotowaniem indywidualnie dopasowanych do potrzeb klienta pism procesowych, wezwań, projektów umów, regulaminów czy instrukcji, a także aktów wewnętrznych dla firm.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze radcy prawnego? 

Chcąc skorzystać z porady prawnej, warto zweryfikować, czy dana osoba posiada tytuł zawodowy radcy prawnego. Takie informacje znajdują się na oficjalnych stronach Okręgowej Izby Radców Prawnych oraz Krajowej Izby Radców Prawnych. Ponadto dobrze jest zobaczyć, czy dany radca prawny specjalizuje się w kwestiach, które dotyczą Twojej sprawy. Czasem radcy prawni udzielają wsparcia prawnego w zakresie prawa gospodarczego, karnego, cywilnego, prawa IT, prawa handlowego, w sprawach związanych z procesem inwestycyjnym i obrotem nieruchomościami, a niekiedy specjalizują się w węższym kręgu. Nie zawsze musisz szukać prawników z Twojego miejsca zamieszkania. Część kancelarii radców prawnych oferuje możliwość skorzystania z konsultacji online.

Opracowanie:
Warszawa, Kuratowskiego 4 lok. 8
tel. 608 072 908
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz