Artykuł sponsorowany

Kiedy obecność archeologa na budowie jest konieczna?

Kiedy obecność archeologa na budowie jest konieczna?

Aby ruszyć z budową planowanego projektu, trzeba skompletować cały plik niezbędnych zezwoleń. Jeżeli działka, którą wybraliśmy pod inwestycję, znajduje się w pobliżu stanowiska archeologicznego lub jest się pod ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – potrzebne będzie uzyskanie kolejnego z nich. Może się okazać, że wszelkie prace budowlane muszą się odbywać pod nadzorem archeologa. Czy jest się czego obawiać?

Badania a nadzór archeologiczny – to nie to samo

Wielu inwestorów obecność archeologa na budowie kojarzy ze znacznym opóźnieniem prac i zbędnymi kosztami, które trzeba będzie doliczyć do ogólnego rachunku. Jest to dość wyolbrzymiony i krzywdzący mit. Nadzór archeologiczny zazwyczaj nie ma wpływu na terminowość wykonywanych prac budowlanych. Jest on często mylony z pojęciem badań archeologicznych, które rozumiane są jako wielkopowierzchniowe wykopaliska rozłożone w czasie. Doświadczony archeolog będzie starał się podjąć satysfakcjonującą dla obu stron współpracę z inwestorem. Można bowiem wykonać niezbędne prace archeologiczne w oparciu o harmonogram prac drugiej strony, nie przeszkadzając sobie wzajemnie. Pracownia archeologiczna Turris, której właścicielem jest pan Grzegorz Mądrzycki, ma za sobą wiele udanych kooperacji tego rodzaju. Jak często powtarza założyciel firmy- najważniejszy jest profesjonalizm i obopólne zrozumienie.

Kiedy nadzór jest wymagany?

Wszystko to zależne jest od umiejscowienia działki, na której planowana jest budowa. Jeżeli Wojewódzki Konserwator Zabytków uzna, że znajduje się ona w pobliżu terenów archeologicznych, zleci nadzór archeologa. Do jego zadań będzie należało sprawowanie kontroli nad przebiegającymi pracami ziemnymi w obrębie budowy, sporządzanie dokumentacji fotograficznej oraz sprawozdań pisemnych. Głównym celem nadzoru archeologicznego jest rozpoznanie oraz zabezpieczenie potencjalnego znaleziska. Sytuacja nieco komplikuje się, kiedy podczas rozpoczętej już budowy (bez konieczności nadzoru archeologicznego) inwestor natrafi na pradawne zabytki, znajdujące się w ziemi. Wtedy również wizyta specjalisty w miejscu inwestycji będzie konieczna. Jeżeli stwierdzi on, że znalezisko ma wartość historyczną, nieuniknione będzie przeprowadzenie badań archeologicznych.

Jaki jest koszt nadzoru archeologicznego?

Nadzór archeologiczny obejmuje tylko te prace budowlane, które są prowadzone w ziemi. Do takich prac zaliczmy np. wykop ziemi pod fundamenty, czy w celu poprowadzenia kanalizacji. Wycena pracy archeologa liczyć się będzie odpowiednio do powierzchni obszaru, który został objęty nadzorem. Im będzie on większy, tym koszty wzrosną. Na rynku istnieje wiele pracowni archeologicznych, świadczących usługi tego rodzaju. Polecaną i konkurencyjną cenowo jest pracownia Turris, mieszcząca się w Oświęcimiu. Ekipa badawcza Turris to też swojego rodzaju pogotowie archeologiczne, dostępne dla swoich klientów 24/7.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz