Artykuł sponsorowany

Czy każdy może zostać archeologiem?

Czy każdy może zostać archeologiem?

Zawód archeolog często jest błędnie odbierany. Niewiele osób wie, na czym tak naprawdę polega archeologia, czym się zajmuje archeolog. Niezwykle często praca archeologa kojarzy się z niebezpiecznymi wyprawami, czy dinozaurami, jednak ma to się nijak do rzeczywistości. Czym jest archeologia? Na czym polega zawód archeologa? Sprawdziliśmy.                                                         

Czym jest archeologia?

Archeologia to nic innego, jak nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka. Wykonuje się to na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi albo w wodzie źródeł archeologicznych, czyli innymi słowy, materialnych pozostałości działań ludzkich. 

Na czym polega zawód archeologa?

Wiele osób myśli, że archeolog na wykopaliskach biega z biczem, odnajduje zabytki, złoto i tym podobne. Jest to bardzo błędne myślenie. Warunki pracy archeologa są bardzo trudne, bo jak można się domyślić, nie spędza on ośmiu godzin w klimatyzowanym pomieszczeniu, a jego warunki pracy to przede wszystkim piach i błoto. Ten zawód wymaga bardzo wiele poświęceń, włożenia wysiłku fizycznego, jak i pełnego zaangażowania.

Prace wykopaliskowe są okresowe i wiążą się z długimi wyjazdami, podczas których archeolodzy pracują intensywnie, nawet po kilkanaście godzin dziennie. Bycie archeologiem to nie są codzienne, przełomowe odkrycia, a raczej praca wypełniona żmudnymi badaniami nad ogromną ilością zabytkowych materiałów.

Jakie wymagania trzeba spełniać, by móc być archeologiem?

Duża wiedza historyczna, kompetencje oraz predyspozycje - to kilka z najistotniejszych czynników, które powinien spełniać dobry archeolog. Należy pamiętać, że archeolodzy bardzo często pracują z wykorzystaniem obcojęzycznej literatury naukowej, także z pewnością bardzo dużym atutem będzie znajomość angielskiego, a także innych języków obcych.

Dociekliwość i cierpliwość - to kolejne cechy, które powinien posiadać archeolog. Zarówno badania archeologiczne, jak i wykopaliska wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym, a na rezultaty bardzo często trzeba długo czekać.

Ten zawód oznacza także ciągłe wyjazdy, pracę w terenie w przeróżnych warunkach atmosferycznych, dlatego też osoby, które chcą zostać archeologiem, powinny cieszyć się dobrą kondycją, jak i zdrowiem. Trzeba posiadać też zdolności manualne - nieodłączną częścią prac na wykopaliskach jest sporządzanie dokumentacji rysunków zabytków. Jednakże pamiętajmy, że najważniejsza w tej pracy jest pasja. - twierdzi specjalista Elżbieta Dubis z firmy Archeo.

Podsumowując, jak widzimy, istnieje kilka czynników, które powinny spełniać osoby, które chcą być (bądź już są) archeologami. Każdy z wyżej wymienionych jest bardzo istotny. Powinniśmy pamiętać o tym, że ten zawód nie należy do najłatwiejszy i z pewnością nie każdy może go wykonywać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz