Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczny jest nadzór archeologiczny na budowie?

Kiedy konieczny jest nadzór archeologiczny na budowie?

Nadzór archeologiczny przeprowadzany jest  podczas trwania prac budowlanych w miejscu, gdzie występuje prawdopodobieństwo występowania zabytków o charakterze archeologicznym. Często zdarza się to w przypadku budowy, modyfikacji lub remontu istniejących budynków, znajdujących się na obszarach stanowiska archeologicznego. Sprawdź, w jakich przypadkach konieczny jest nadzór nad budową przeprowadzany przez archeologa.

Dlaczego nadzór archeologiczny jest tak ważny?

W każdym przypadku rozpoczęcie inwestycyjnych prac budowalnych lub remontowych, wiąże się z koniecznością  stworzenia projektu budynku i uzyskania różnych pozwoleń. W niektórych sytuacjach, konieczna jest konsultacja z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Gdy istnieje możliwość występowania stanowiska archeologicznego w danym miejscu, to konieczny będzie nadzór archeologiczny przeprowadzanych prac. W takiej sytuacji pozwolenie na budowę jest wydawane z zaznaczeniem konieczności obecności archeologa. Podczas tego nadzoru fachowiec z doświadczeniem, zabezpieczy odpowiednio przed uszkodzeniem wszystkie przedmioty mające charakter zabytków o znaczeniu historycznym, świadczącym o działalności człowieka w przeszłości.

Archeolog w ramach prowadzanego nadzoru zabezpiecza teren budowy. Co więcej, jest obecny podczas prac ziemnych (np. wykop fundamentów) oraz prowadzi dokładną dokumentację z przebiegu kontroli, współpracując tym samym ze specjalistami z innych dziedzin jak: historykami architektury czy sztuki, geologami, antropologami oraz paleozoologami, a także pozostając w stałym kontakcie z pracownikami budowlanymi. Taka współpraca umożliwia przyspieszenie terenowego etapu prac archeologicznych, a z drugiej, pozwala na merytoryczne jej udokumentowanie. Po wykonaniu wszelkich prac z zakresu budownictwa, archeolog, sporządzi sprawozdanie z ich przebiegu i przedłoży je do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Kiedy istnieje konieczność zatrudnienia archeologa?

Należy pamiętać, że nie w każdym przypadku istnieje konieczność nadzoru archeologicznego podczas budowy i prac ziemnych. Nadzór ten wiąże się z uzgodnieniem projektu przez konserwatora, który może wprowadzić do niego określone zmiany. Taka procedura kontroli przez archeologa musi mieć miejsce, gdy:

  • teren lub budynek podlega ochronie konserwatora zabytków,
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki o zabudowie uwzględniają możliwość wystąpienia w pobliżu lub obrębie placu budowy stanowiska archeologicznego,
  • przypadkowe odkrycie zabytków archeologicznych podczas trwających już prac inwestorskich.

Specjalistyczny nadzór archeologiczny należy zlecić tylko i wyłącznie profesjonalnym firmom, jak Pracownia Archeologiczna Gojatel Bogdan Kitliński, która posiada szeroką wiedzę oraz wszelkie uprawnienia do wykonania prac archeologicznych z najwyższą jakością i dbałością o szczegóły. Ta doświadczona firma wykona rzetelne sprawozdanie oraz analizę z przeprowadzonego nadzoru i zajmie się wszystkimi koniecznymi formalnościami. Co więcej, w zakres usług Pracowni Archeologicznej Gojatel wchodzą również takie czynności jak: sporządzenie kwerendy archiwalnej obszaru inwestycji, przygotowanie i uzyskanie koniecznych dokumentów umożliwiających rozpoczęcie prac archeologicznych oraz przekazanie pozyskanego w trakcie badań materiału zabytkowego do muzeum.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz