Materiał Partnera

Kiedy niezbędna jest pomoc geodety sądowego?

Kiedy niezbędna jest pomoc geodety sądowego?

Nie zawsze nasze relacje z sąsiadami wyglądają tak, jak w filmach familijnych. Szczęśliwe rodziny odwiedzające się często i pomagające sobie w rozmaitych życiowych sytuacjach to w wielu przypadkach jedynie utopijny obraz. Nierzadko kłopoty z mieszkającymi na działce obok ludźmi są na tyle spore, że spór trafia do sądu. W przypadku jakichkolwiek nieścisłości związanych z granicami terenu, do akcji wkracza biegły geodeta sądowy. Kiedy dokładnie i czym się jeszcze zajmuje?

Pomoc w trudnym sporze

Graniczące ze sobą działki potrafią być przedmiotem zaciekłego sporu. Właściciele jednej nieruchomości roszczą sobie prawa do korzystania z niej w większym zakresie, niż pozwalają na to posiadacze drugiej. Kiedy sąsiedzka kłótnia trafia do sądu, powołuje się biegłego geodetę sądowego. Ten, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu i sporym zapleczu technicznym, potrafi wyznaczyć niezwykle precyzyjnie granice działki. Dzięki temu teren jest prawnie podzielony, a sąsiedzi mogą zająć się zakopywaniem wojennego topora i odbudowywaniem przyjacielskich relacji. W rozwiązaniu trudnego sporu pomoże Gogacz Marek. Usługi Geodezyjne – geodeta pracujący w branży od 1997 roku. W tym zawodzie doświadczenie jest niezwykle istotne, bowiem oprócz właściwego wykształcenia i posiadania specjalistycznych narzędzi pomiarowych, często trzeba posiadać elementarną wiedzę praktyczną. Tę zaś nabyć można jedynie podczas pracy w terenie – jest więc bezcenna. Sporządzone przez takiego fachowca mapy są bardzo dokładne, dzięki czemu w jasny sposób można je odczytać i zażegnać spór. Sąsiedzkie sprzeczki odnośnie zarysu działek nie są jednak jedynymi sytuacjami, w których do akcji wkracza biegły geodeta sądowy. Kiedy jeszcze jest on powoływany przez sąd?

Odzyskiwanie gruntów

Jeżeli na podstawie map, które mogą mieć realne odzwierciedlenie w wyznaczeniu granic danej działki, zauważalne są nieścisłości co do podziału terenu, sąd może nakazać zbadanie sprawy biegłemu geodecie sądowemu. Wykwalifikowany profesjonalista pomoże więc odzyskać utracony grunt w przypadku, gdy uzyskaliśmy dostęp do nieznanych wcześniej map, sporządzonych na tyle czytelnie, że można za ich pomocą kwestionować teraźniejszy rozkład granic działek. Geodeta sądowy jest też przydatny przy sprawach dotyczących odziedziczonego spadku. W takich sporach jego rola jest nieoceniona i pomaga we właściwym rozdzieleniu należności dla każdego spadkobiercy. Jak się zatem okazuje, geodeta to nie tylko pomoc przy budowie domu. Jest on również powoływany przez sąd w sytuacjach spornych, w których to stanowi on rozwiązanie problemu.

Opracowanie:
Lublin, Baśniowa 5
tel. 601 804 047
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz