Artykuł sponsorowany

Jak działa niwelator geodezyjny?

Jak działa niwelator geodezyjny?

Niwelatory geodezyjne są urządzeniami pozwalającymi m.in. na wykonanie niwelacji terenu, czyli jego wyrównania oraz takiego ukształtowania powierzchni, by odpowiadała dalszym planom wykorzystania działki. W przeciwieństwie do dość łatwych w obsłudze tachimetrów, niwelatory muszą być obsługiwane przez osoby przeszkolone w tym celu. I to w zespole – klasyczny niwelator wymaga dwóch współpracujących ze sobą i dobrze skomunikowanych fachowców.

Sposób pomiaru wysokości terenu z użyciem niwelatora laserowego

Niwelatory starszego typu, zwane optycznymi, wymagają dwóch osób do ich użycia. Nie oferują ponadto żadnych rozwiązań zautomatyzowanych, przez co wszelkie odczyty wykonane za ich pomocą trzeba dodatkowo przeliczać. Na szczęście rozwój technologii obniżył ceny nowoczesnych niwelatorów laserowych, które obsługiwać może pojedynczy geodeta. Niwelatory laserowe są opisane różnymi parametrami, takimi jak chociażby ich zasięg, dokładność, tryb pracy (pion/poziom), ale ich ogólna zasada działania jest taka sama. Wiązki lasera wysyłane przez niwelator padają na daną powierzchnię, co w swym podstawowym zakresie pozwala np. na łatwe przenoszenie wysokości. To zastosowanie szczególnie przydaje się w zamkniętych pomieszczeniach, np. podczas prac inwentaryzacyjnych oraz kontrolnych.

Przy wyrównywaniu terenu należy już zastosować dodatkowe elementy – łatę niwelującą oraz umieszczony na niej czujnik. Ten detektor światła laserowego komunikuje się przez sygnały świetlne oraz dźwiękowe. To one informują geodetę o tym, czy ustawienie niwelatora jest odpowiednie. Jeśli wszystkie instrumenty są prawidłowo ustawione, można przystąpić do dokonania pomiarów. Urządzenia komunikują się ze sobą dzięki laserowi obejmującemu szeroką połać terenu. Część światła laserowego nie trafia do detektora, bo powstrzymywana jest przez grunt. Dzięki pomiarowi ilości światła trafiającego do czujnika, potrafi on podać dokładną wysokość mierzonego obszaru. Najnowocześniejsze niwelatory laserowe pracują nie tylko w poziomie, ale także w pionie, a ich obsługa może być nawet zdalna.

Niwelacja geodezyjna na placu budowy

Niwelacja terenu jest procesem skomplikowanym i wymagającym przeznaczonych do tego celu narzędzi. Ich obsługę należy powierzyć zawodowcom, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy dokonają dokładnych pomiarów. Na ich wyposażeniu powinny być nie tylko nowoczesne niwelatory, ale także tachimetry oraz odbiorniki GPS. Cały ten drogocenny sprzęt można na szczęście wynająć wraz z osobami zdolnymi do jego obsłużenia. Jedną z firm oferujących pomiary geodezyjne jest PHU Geopoziom z Sulęcina. Zrzeszeni w jej ramach fachowcy obsługują różnego rodzaju prace geodezyjne – od tych najmniejszych po ogromne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz