Artykuł sponsorowany

Kiedy iść z dzieckiem do neurologopedy?

Kiedy iść z dzieckiem do neurologopedy?

Neurologopedia kojarzy się nam z leczeniem problemów z mówieniem. Wiele osób zapomina, że ludzki aparat mówienia służy równocześnie do jedzenia. Rodzice nie wiążą trudności z mówieniem wśród swoich dzieci z zaburzeniami odżywiania, traktują to jako dwa osobne problemy. To błąd! Przyczynę pomoże zdiagnozować neurologopeda.

Czym zajmuje się neurologopedia?

Jak sama nazwa wskazuje, neurologopedia jest nauką łączącą dwa działy medycyny: logopedię i neurologię. Bada ona bowiem zaburzenia w komunikacji związane z uszkodzeniami i dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego. Inaczej, niż logopedia, która służy we wsparciu mówienia, jako takiego, przez ćwiczenia poprawnego mówienia i zmianę przyzwyczajeń pacjentów, neurologopedia szuka przyczyny głębiej, a osoby, którym stawiane są przez specjalistów w tej dziedzinie diagnozy, muszą trafić na rehabilitację. W Centrum Terapii Dziecięcej i Rehabilitacji w Dębnie pracują jedni z najlepszych neurologopedów w Małopolsce, którzy poprawią komfort życia dziecka i pomogą zdiagnozować przyczynę problemów z odżywianiem i mówienia dzieci.

Z jakimi objawami zwrócić się do neurologopedy?

Problemy natury neurologopedycznej można zauważyć już u noworodków i niemowląt, co związane jest z napięciem mięśniowym w obszarze aparatu mowy, jak i starszych dzieci, nastolatków, dorosłych i osób starszych, często po urazach i chorobach. Objawy, które powinny skłonić do wizyty u neurologopedy, to:

  1. Zaburzenia mowy po urazie mózgu lub udarze mózgu.
  2. Zaburzenia mowy związane z przebytą chorobą.
  3. Jąkanie się, niepłynne mówienie, z którym nie jest w stanie poradzić sobie terapia logopedyczna.
  4. Nadmierne ślinienie się, stale uchylona buzia u dziecka.
  5. Problemy z jedzeniem u dziecka, także krótko po rozszerzeniu diety i problemy z przybieraniem na wadze - neofobia żywieniowa, wybieranie pokarmów o jednej konsystencji, trudności z gryzieniem, ciągłe krztuszenie się.
  6. Problemy z mówieniem lub brak mówienia u dzieci w wieku powyżej trzech lat.
  7. Dziecko urodziło się w grupie ryzyka: jest wcześniakiem, w czasie porodu pojawiły się trudności, niedotlenienie.
  8. Dziecko ma zaburzenia neurologiczne, jest w spektrum autyzmu, jest opóźnione psychoruchowo w stosunku do przeciętnej.

Warto poprosić o diagnozę doświadczonego lekarza, ponieważ zwlekanie z wizytą u specjalisty może pogorszyć stan pacjenta lub utrudnić późniejsze leczenie.

Gdzie znaleźć wsparcie neurologopedyczne?

Na wizycie neurologopedycznej sprawdza się budowę i funkcjonowanie aparatu mowy, a także jego rozwój i napięcie mięśniowe, sposób oddychania, czynności pokarmowe, kompetencje językowe i ogólną sprawność mowy. Jest to specjalizacja, która wymaga wielu kompetencji - warto więc poszukać neurologopedy z dobrymi opiniami pacjentów w Internecie lub poszukać pobliskiego ośrodka leczenia i rehabilitacji tego typu zaburzeń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz