Materiał Partnera

Kiedy i jak wyrejestrować auto?

Kiedy i jak wyrejestrować auto?
Wyrejestrowanie auta nie jest taką prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Po co wyrejestrowywać auto? Każdy właściciel pojazdu musi opłacać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Nawet jeśli dotyczy to samochodu, który od kilku lat zalega na parkingu i nie da się go uruchomić. Polisa musi być nieprzerwanie opłacana, a brak odpowiedniej opłaty może skutkować nawet kilkutysięczną grzywną.

Czy można tymczasowo wyrejestrować samochód?

Wyrejestrowanie auta niestety nie jest takie proste. Nie ma możliwości, aby samochód był wyrejestrowany, jeśli stoi na parkingu, nawet nieużywany. W Polsce możliwe jest tymczasowe wyrejestrowanie pojazdów, tylko w odniesieniu do pojazdów o całkowitej masie powyżej trzech i pół tony (czyli samochody ciężarowe i autobusy). Auta osobowe mogą być wyrejestrowane tylko raz. Ponowne zarejestrowanie pojazdu także jest niemożliwe, z wyjątkiem kilku przypadków. Auto można ponownie zarejestrować, gdy:

  • Auto zostało skradzione i je odzyskano
  • Jest to auto zabytkowe, którego model nie jest produkowany co najmniej od 15 lat, a samo auto ma co najmniej 25 lat, zostało stwierdzone przez rzeczoznawcę za auto unikatowe lub o szczególnym znaczeniu dla udokumentowania historii motoryzacji.

Kiedy i w jaki sposób można wyrejestrować auto?

Abu wyrejestrować auto także trzeba spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim trzeba pozbyć się auta, w jeden z poniższych sposobów. Pierwszym z nich jest kasacja auta. Musi się ona odbyć w sposób legalny, w legalnym i certyfikowanym punkcie kasacji pojazdów, takim jak ZPHU Bolesław Lemański. Certyfikowany szrot powinien wystawić odpowiedni dokument, zaświadczający o dokonanej kasacji auta (zaświadczenie o demontażu auta). Będzie on potrzebny w urzędzie miasta bądź urzędzie gminy, przy dokonywaniu wyrejestrowania. Jeśli pojazd został zezłomowany za granicą, potrzebny będzie taki sam dokument, z zagranicznej stacji kasacji pojazdów, jednak przetłumaczone na polski, przez tłumacza przysięgłego. Następnym sposobem, jest sprzedaż samochodu za granicę. W tym wypadku także będzie wymagany dokument w powyższych urzędach. Faktura sprzedaży będzie poświadczeniem jej dokonania, co jest dowodem na to, że auta już nie posiadamy. Kolejnym przypadkiem, gdy auto można wyrejestrować, jest jego kradzież. W takiej sytuacji należy zgłosić się na policję. Wyrejestrowanie kradzionego auta następuje zazwyczaj po zakończeniu dochodzenia. Ostatnim sposobem na wyrejestrowanie samochodu jest tzw. trwała utrata pojazdu. Jednak nawet w tym przypadku do urzędu miasta należy przynieść tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny.

Opracowanie:
Wągrowiec, Gnieźnieńska 51c
tel. 601 055 665
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz