Artykuł sponsorowany

Karton jako główny składnik opakowań

Karton jako główny składnik opakowań

Karton to wyrób papierowy o gramaturze od 161 g/m² do 315 g/m². Wykorzystywany jest najczęściej do druku i produkcji książeczek kartonowych dla dzieci, okładek książkowych, pocztówek, teczek biurowych, pudełek i innych opakowań. Ma wiele zalet i jest ekologiczny, bowiem w całości podlega procesom recykling.

Typy opakowań kartonowych

Karton aseptyczny to typ opakowania służący do przechowywania produktów o długim terminie przydatności do spożycia, np. płynnych artykułów spożywczych, takich jak mleko czy soki owocowe. Składa się on w 75 % z papieru, w 20 % z polietylenu oraz w 5 % z niezwykle cienkiej folii aluminiowej. W ten sposób produkt spożywczy znajdujący się w opakowaniu chroniony jest zarówno przed działaniem wilgoci, jak i przed światłem, zapachami i działaniem tlenu.

Karton nieaseptyczny przeznaczony jest do pakowania produktów krótkotrwałych. Nie posiada warstwy aluminiowej. Z tego typu opakowań również korzystamy na co dzień: kupując sprzęty RTV i AGD, przeprowadzając się i chcąc użyć do pakowania jak najlżejszy pojemnik czy chociażby wtedy, gdy dajemy najbliższym prezent. Aby estetycznie i gustownie wręczyć podarunek, wystarczy umieścić go w pudełku, przewiązać wstążką i na pewno zrobimy wrażenie na obdarowywanym. Artykuły reklamowe również dobrze prezentują się w geometrycznych i gustownych pudełkach. Możemy je zakupić np. za pośrednictwem firmy Kartopak, która zajmuje się produkcją opakowań reklamowych na zamówienie.

Karton jest ekologiczny

Papier, z którego produkowane są kartony, to surowiec, który nadaje się do ponownego przetworzenia. W procesie recyklingu robi się z niego m.in. tekturę falistą, ręczniki papierowe czy chusteczki higieniczne. Przechowywana w kartonach żywność nie wymaga dodawania konserwantów, zarówno w przypadku produktów pakowanych w technologii aseptycznej, jak i nieaseptycznej. Mleka czy soku zakupionego w kartonie nie musimy przed otwarciem przechowywać w lodówce, dzięki czemu oszczędzamy energię.

Zalety opakowań kartonowych

W Polsce rynek opakowań kartonowych do żywności jest stosunkowo młody. Dopiero w 1989 roku szkło i plastik zostały wyparte przez kartonowe pojemniki do przechowywania żywności płynnej. Zakupy statystycznego Polaka stały się lżejsze o dobrych kilka kilogramów. Właśnie mała waga kartonu to jedna z jego podstawowych zalet. Do innych należy np. łatwość użycia. Kartony są wygodne do paletyzowania, dzięki czemu otrzymały moduł europejskiego standardu międzynarodowej palety ładunkowej. Są również doskonałym nośnikiem informacji marketingowych. Użytkownicy opakowań kartonowych cenią sobie również ich uniwersalność, higieniczność i bezpieczeństwo.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz