Artykuł sponsorowany

Karta z plastiku – nie tylko środek płatniczy!

Karta z plastiku – nie tylko środek płatniczy!

Plastikowe prostokąty w eleganckich kolorach i z tłoczonymi napisami znajdują się dziś niemal w każdej torebce lub portfelu. W ostatnich latach plastikowy pieniądz coraz intensywniej wypiera ten prawdziwy, a sprawdzone już karty znajdują dziesiątki różnych praktycznych zastosowań.

Od dowodu osobistego do karty kredytowej

Trudno powiedzieć, co pierwsze trafiło do naszych portfeli – plastikowy dokument tożsamości, prawo jazdy czy karta płatnicza jednego z dostępnych na polskim rynku banków. Faktem pozostaje, że dziś każdy pełnoletni obywatel legitymuje się takim dowodem, a ponad połowa z nich posiada też prawo jazdy. Te dwa dokumenty różnią się od karty kredytowej oraz pozostałego plastikowego asortymentu tym, że są wykonywane jedynie przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych i mają szczególną rangę, jeśli chodzi o ich znaczenie. Poza dokumentami oficjalnymi jednak plastikowe prostokąty mogą dziś już być wykorzystane do tworzenia dziesiątek innych zaświadczeń, legitymacji, potwierdzenia uprawnień chociażby do posiadanej renty czy bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Większość z nas korzystających ze środków komunikacji miejskiej posługuje się też takimi biletami miesięcznymi, a kartę identyfikacyjną z tworzywa można otrzymać zapisując się do biblioteki, klubu, organizacji oraz wielu innych miejsc.

Kontrola dostępu, czyli elektroniczne klucze

Karty plastikowe produkowane dziś przez takie firmy jak Polskie Karty Sp. z o.o. wyposażone są w specjalne elektroniczne nośniki danych przystosowane do odczytywania przez czytniki kart. Takie rozwiązania umożliwiają stosowanie kart plastikowych w zastępstwie kluczy, z tym że dostęp do poszczególnych pomieszczeń jest w nich zaprogramowany. Zaletą takich kart jest brak możliwości ich podrobienia, co może mieć miejsce w przypadku kluczy, a także znacznie większa wygoda, bowiem łatwiej taki klucz przechować w torebce lub kieszeni. Z elektronicznych kluczy korzysta wiele nowoczesnych hoteli, dla których takie rozwiązanie jest nie tylko wygodniejsze, ale pozwala na szybkie przekazywanie informacji do głównego komputera informując recepcję, czy gość jest w pokoju czy nie. Innym miejscem, w których sprawdzają się elektroniczne klucze, są firmy z pomieszczeniami o ograniczonym dostępie. Laboratoria, magazyny cennych składników, archiwa mogą być udostępniane tylko wybranym pracownikom.

Karty do sklepów i banków

Jedną z grup kart, które wszyscy doskonale znamy, są karty płatnicze. Te oferowane przez banki mają określony, najczęściej kilkuletni termin ważności, ale istnieją też takie produkty, które programuje się na określoną kwotę pieniędzy lub ilość zakupów. Do tego typu kart zaliczają się karty podarunkowe i rabatowe oferowane przez sklepy swoim klientom. Programowane na określoną kwotę 50, 100 czy 200 zł posiadają swój niepowtarzalny numer, który po przesunięciu w czytniku zostaje odnotowany, a karta ulega dezaktywacji i jest zatrzymywana przez sklep lub pozostaje pamiątką. Prawdziwymi gigantami w zamawianiu i przydzielaniu klientom kart są oczywiście banki. Praktycznie do każdego założonego konta przydzielana jest taka karta płatnicza lub kredytowa, a niekiedy wyrabia się nawet dwie, także dla osoby upoważnionej. Możliwości wykorzystania jest tak wiele, że dziś nawet mały sklepik może zafundować swoim bywalcom kartę stałego klienta dającą rabaty, jak to już dziś robi wiele aptek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz