Kalendarz pylenia – co warto wiedzieć?

Kalendarz pylenia – co warto wiedzieć?

Pyłek roślin jest jedną z najczęstszych czynników powodujących objawy alergii. Jego stężenie jednak stale ulega zmianie w zależności od danego miesiąca i pory roku. Aby ułatwić alergikom codzienne funkcjonowanie, powstał w tym celu kalendarz pylenia. Czytając nasz artykuł, dowiesz się, co i kiedy pyli.

Strony www Strony www

Jak korzystać z kalendarza pylenia?

Kalendarz pylenia powstał z w wyniku przeprowadzonych badań i pomiarów wykonanych w Polsce w latach 1989 do roku obecnego. Wszelkie analizy i wnioski opracowywane są w oparciu o stężenie ziaren pyłków znajdujących się w powietrzu.

Należy jednak pamiętać, że wspomniane stężenie pyłku konkretnej rośliny w poszczególnych latach może się znacząco różnić. Szczególnie dużym różnicom podlegają wartości dotyczące pylenia drzew.

Dlatego ważne, aby kalendarz pylenia stanowił jedynie dodatkowe źródło informacji, jakiego rodzaju alergenów należy spodziewać się w danym miesiącu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, już teraz umów się do alergologa, aby otrzymać specjalistyczną poradę.

Co pyli w styczniu?

Zima jest okresem, w którym pylenie roślin znacząco maleje. Pyłków kwiatów w powietrzu unosi się stosunkowo mało względem wiosny czy lata. Jednak w tym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na inne alergeny wziewne.

Okres grzewczy w domach powoduję zwiększenie ilości kurzu, zarodników pleśni czy sierści od zwierząt. Natomiast w drugiej połowie stycznia zaczyna pylić leszczyna i olsza.

Co pyli w lutym?

Luty jest miesiącem, w którym można zaobserwować wysokie stężenie głównie pyłków olszy. Gdy na horyzoncie pojawia się leszczyna, to znak, że mamy początek przedwiośnia. W tym okresie alergicy powinni omijać okolice ogródków działkowych oraz sadów leszczynowych.

Warto również pamiętać, że okres jesienno-zimowy to czas, w którym smog może generować reakcje alergiczne. Dlatego zaleca się ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu ze względu na wysokie stężenie pyłów w powietrzu.

Co pyli w marcu?

Marzec to miesiąc, który powoli przywodzi na myśl wczesną wiosnę. Dlatego właśnie wtedy w powietrzu jest najwięcej pyłków olszy, leszczyny i topoli. Samo kwitnięcie topoli można rozpoznać po białym puchu unoszącym się w powietrzu.

Należy pamiętać, że wspomniane pyłki osiągają wysokie stężenie i powodują kichanie oraz podrażnienie oczu. Jednak nie mają silnych właściwości uczulających.

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień uchodzi za miesiąc, który rozpoczyna pylenie najsilniej uczulających roślin takich jak:

  • trawa,

  • brzoza,

  • jesion,

  • dąb,

  • wierzba.

Pylenie brzozy i jesionu trwa zazwyczaj krótko i kumuluje się właśnie w tym miesiącu. Szczególne nasilenie odczuwalne jest w dużych miastach, przy ruchliwych trasach.

Co pyli w maju?

Wraz z końcem majówki jesion, dąb oraz brzoza przestaje pylić. Jednak na koniec maja kalendarz pylenia roślin rozpoczyna trawa. Dlatego warto w tym czasie unikać miejsc, w których aktualnie koszona jest trawa.

Maj kojarzy się również z miesiącem, w którym rozpoczynają się pierwsze prace w ogródku. Jeśli planujesz posadzenie nowych roślin, wybierz takie, których pyłki są ciężkie i nieuczulające.

Co pyli w czerwcu?

W czerwcu stale pyli trawa, natomiast dochodzi do niej również:

  • szczaw,

  • pokrzywa,

  • sosna,

  • bylica.

Jeśli jesteś alergikiem, unikaj długich spacerów po łąkach i terenach, gdzie rośnie dużo trawy. Warto wspomnieć, że przebywanie w towarzystwie siana i w pobliżu pól uprawnych również wywołuje silne reakcje alergiczne. Dowiedz się więcej o sezonowych alergiach.

Co pyli w lipcu?

W lipcu rozpoczyna się pylenie bylicy, który jest najsilniej uczulającym chwastem w Polsce. Wpływa na przyczynę astmy i nieżyt nosa. Dlatego warto jej unikać. Jego największe stężenie obserwuje się na obrzeżach miasta.

Co pyli w sierpniu?

W sierpniu niezmiennie pyli:

  • szczaw,

  • bylica,

  • pokrzywa.

Dobrą wiadomością dla alergików na pewno będzie fakt, że pylenie traw dobiega już końca. Dlatego sierpień jest miesiącem, w którym preferuje się spacery w zwiększonej częstotliwości względem poprzednich miesięcy.

Co pyli we wrześniu?

Stężenie powyżej wymienionych pyłków nie jest już odczuwalne w powietrzu we wrześniu. Jednak w tym miesiącu największych zagrożeniem mogą się okazać pyłki grzybów mikroskopijnych. Dlatego zadbaj o regularne wietrzenie mieszkania lub domu i innych budynków, w których przebywasz.

Co pyli w październiku, listopadzie i grudniu?

Jesień jest okresem, w którym alergicy mogą odetchnąć z ulgą, jeśli chodzi o sezon pylenia. Na horyzoncie pojawia się jednak inny problem – sezon grzewczy. To właśnie wtedy osoby wrażliwe mogą się zmagać z nagromadzonym latem na kaloryferze kurzem.

Jednak w prosty i szybki sposób można temu zapobiec. Wystarczy, że przy użyciu wilgotnej ścierki pozbędziesz się nadmiaru wspomnianego kurzu.

Również listopad i grudzień jest miesiącem, w którym nie pylą żadne rośliny. Jedyne możliwe objawy alergii mogą być widoczne w momencie nagromadzenia się w mieszkaniu:

  • kurzu,

  • pleśni,

  • sierści,

  • smogu.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz