Sezonowe alergie, czyli co pyli w czerwcu?

Sezonowe alergie, czyli co pyli w czerwcu?

Łzawiące oczy, zatkany nos i bóle głowy to najpopularniejsze objawy alergii. To wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość, ponieważ bardzo regularnie pojawiają się nowe uczulające alergeny. Najtrudniejszym okresem dla alergików jest początek lata – okres intensywnego pylenia wielu rodzajów roślin oraz traw czy zboża. Sprawdź, jakie pyłki mogą najbardziej doskwierać w czerwcu. Dowiedz się, co może Cię uczulić.

Kalendarz alergika – co teraz pyli?

Czas od połowy maja do końca czerwca to najtrudniejszy moment dla alergików. To właśnie na przełomie tych dwóch miesięcy najczęściej pojawiają się najpopularniejsze objawy uczulenia jak na przykład: katar sienny, kichanie, zmiany skórne czy łzawienie oczu. Im większa świadomość, co pyli w konkretnych okresach, tym łatwiej się do popularnych dolegliwości przygotować. Świetnym rozwiązaniem jest prowadzony przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych kalendarz pylenia.

Według różnych statystyk uczulenie powodują najczęściej pyłki traw. Za to popularny katar sienny wywoływany jest w wielu przypadkach przez pylenie drzew. Choć są to objawy podobne do przeziębienia, warto w przypadku ich długotrwałego występowania skonsultować się z profesjonalnym alergologiem. Należy pamiętać, że sezony uczuleń mogą zmieniać się z roku na rok i zależą przede wszystkim od warunków klimatycznych oraz miejsca w kraju. Przedstawiamy, jakie alergeny mogą najbardziej doskwierać alergikom w czerwcu.

Pylenie w czerwcu: drzewa i krzewy

Wczesna wiosna to kluczowy moment pylenia większości gatunków krzewów i drzew. Alergicy uczuleni na pyłki sosny, olchy czy leszczyny mogą w tym czasie pożegnać się z uciążliwymi dolegliwościami. Nie oznacza to jednak końca problemów, ponieważ w czerwcu kwitną nadal między innymi:

  • Platan: uczulenie na jego pyłki występuje często u mieszkańców miast, ponieważ należy do grupy drzew parkowych. Szczególnie duże stężenie występuje w zachodniej części kraju.  
  • Czarny bez: kwitnie od maja, a okres pylenia kończy się w ostatnie dni czerwca. Pamiętajmy, że choć jest stosowany jako roślina lecznicza, to może wywołać reakcję alergiczną.
  • Brzoza: jej pyłki można odczuwać przede wszystkim przez pierwsze tygodnie miesiąca, ponieważ najbardziej intensywny okres pylenia drzewa przypada na marzec i kwiecień. Powoduje alergie, które mogą doprowadzić do reakcji krzyżowych.   
  • Lipa: koniec czerwca to początek pylenia alergicznego lipy. Wysokie stężenie alergenu może utrzymywać się nawet do końca lipca. Jest to popularne w Polsce drzewo uznawane za ozdobne.

pylenie drzew

Jakie rośliny pylą w czerwcu?

Jeśli zastanawiasz się, co uczula w czerwcu, to przede wszystkim będą to trawy. To bardzo powszechny alergen, ponieważ występuje zarówno na terenach podmiejskich, jak i w miastach. Dodatkowo w Polsce istnieje wiele gatunków, a ich kwitnienie ma długotrwały charakter. Stąd też część odmian zaczyna pylić już w maju, a u innych okres ten trwa nawet do września i października.

Poranki i popołudnia od drugiej połowy maja do początku lipca to momenty najwyższego stężenia pyłków w powietrzu. Do najpopularniejszych alergenów należą pyłki tymotki łąkowej, tomki wodnej, mietlicy czy kostrzewy czerwonej. W naszym klimacie trawy uważa się za najczęstszą przyczynę poważnych uczuleń.

pylenie traw

Co mocno pyli w maju i czerwcu? Poza wspomnianymi już alergenami są to byliny, chwasty i zioła. Najwięcej problemów zdrowotnych mogą w tym czasie przysporzyć alergikom: pokrzywa, komosa, bylica, szczaw czy babka lancetowata. Choć rośliny te mają różne okresy kwitnienia, to najwyższe stężenie ich pyłków przypada na aktualny sezon.

Co jeszcze pyli w czerwcu?

Czerwiec to nie bez powodu jeden z najtrudniejszych miesięcy dla alergików. Kolejnym poważnym czynnikiem uczulającym są zboża. Kiedy zaczynają pylić? Najczęściej poziom stężenia pyłków – przede wszystkim żyta podnosi się w połowie roku. Co więcej, Polska jest jednym z jego głównych producentów w Europie.

Zwłaszcza pod koniec miesiąca alergicy powinni uważać na rosnące stężenie zarodników grzybów mikroskopowych. Największa ilość zarodników gatunków Cladosporium i Alternari pojawia się w suche oraz ciepłe dni. Objawy uczulenia można odczuwać nie tylko w czerwcu, ale zazwyczaj od końca kwietnia do października.

Sprawdź również, czym jest alergia na mleko.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz