Kalendarz ogrodnika – jakie prace należy wykonać we wrześniu?

Kalendarz ogrodnika – jakie prace należy wykonać we wrześniu?

Fiolet, żółć i purpura – to kolory zwiastujące nadejście nowej pory roku. Przełom lata i jesieni stanowi wyjątkowo wymagający moment dla wszystkich ogrodników. Kończący się okres wegetacyjny to zarazem początek przygotowań do zimy. Od tego, ile czasu poświęcimy odpowiedniej pielęgnacji działki, zależy jej wygląd w następnym roku. Sprawdź, co robimy w ogrodzie we wrześniu. Dowiedz się, jakie prace musisz wykonać w tym miesiącu.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kalendarz ogrodnika na wrzesień – najważniejsze prace

Koniec wakacji i początek jesieni to w naszym klimacie zazwyczaj okres pięknej pogody, babiego lata i bogatych zbiorów. Jest to również z reguły ostatni czas na czerpanie radości z odpoczynku na łonie natury. Nie oznacza to jednak końca obowiązków – wrzesień w ogrodzie jest wyjątkowo wymagający. Posiadacze zieleniaków oraz działek nie tylko muszą zebrać plony, ale również przygotować rośliny na najcięższe miesiące w roku i kolejny sezon. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych prac pielęgnacyjnych w najbliższych tygodniach.  

Wrześniowe zabiegi w ogrodzie warzywnym

Cebulowe, liściowate, kapustne czy korzeniowe – zbiory we wrześniu dotyczą właściwie wszystkich rodzajów warzyw. Na początek powinniśmy zająć się gatunkami ciepłolubnymi, które źle znoszą wczesne przymrozki. Zaliczamy do nich np. pomidory, cukinie, ogórki, dynie czy papryki. Pod koniec miesiąca należy zebrać najbardziej wrażliwe gatunki korzeniowe m.in. seler, burak ćwikłowy czy marchew.

Wrzesień w ogrodzie warzywnym obejmuje również obrywanie, suszenie i mrożenie ziół takich jak tymianek, mięta, szałwia lekarska, natka pietruszki czy koper. Po zebraniu plonów powinniśmy zająć się uprzątnięciem grządek. Prace obejmują usunięcie resztek roślin oraz chwastów. W tym miesiącu można zasadzić cebulę dymkę, roszponkę czy buraki liściowe. Poza tym warto przekopać glebę oraz regularnie ją nawadniać przy suchej i słonecznej pogodzie.

zbiory we wrześniu

Drzewa i krzewy owocowe we wrześniu – zbiory i pielęgnacja

Przełom lata i jesieni to moment obfitych owocowych zbiorów. Nic więc dziwnego, że wrzesień w sadzie jest wyjątkowo pracowity dla każdego ogrodnika. To właśnie w tym miesiącu wiele naszych ulubionych gatunków osiąga szczyt swojej dojrzałości. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim: gruszki, śliwki, jabłka, brzoskwinie czy winogrona. Plony możemy zbierać również z orzecha włoskiego czy leszczyny pospolitej.

Po zakończeniu zbiorów należy pozbyć się wszystkich spadów i przygotować pomieszczenie na przechowywanie owoców i warzyw. Wśród wrześniowych prac w ogrodzie znajdziemy również jesienne sadzenie, zabezpieczenie przed chorobami czy szkodnikami drzew i krzewów oraz odpowiednie przygotowanie gleby pod sad. Pamiętaj o przycięciu letnich drzew ziarnkowych i pestkowych, usunięciu suchych pędów oraz przesadzeniu roślin iglastych.

Jak dbać o kwiaty we wrześniu?

Przełom lata i jesieni to świetny moment na nową aranżację ogrodu ozdobnego. Zastanawiasz się, co można sadzić we wrześniu? Ten miesiąc to idealny moment na założenie wrzosowiska. Możemy zdecydować się również na piękne chryzantemy. Pamiętajmy przy tym o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów oraz systematycznym podlewaniu roślin.

Wrzesień to jednak przede wszystkim doskonała pora na przygotowanie ogrodu na następne miesiące i kolejny sezon. Stanowi doskonały czas na rozmnażanie bylin wieloletnich oraz sadzenie roślin kwitnących wiosną (np. krokusów czy tulipanów) lub dwuletnich odmian ozdobnych (m.in. bratków, dzwonków ogrodowych czy stokrotek). Do zimowania przygotowujemy również kwiaty doniczkowe tak jak pelargonie czy fuksje. Co kwitnie we wrześniu? Są to przede wszystkim astry, aksamitki, nasturcje, kanny, pelargonie czy petunie.    

ogród kwiatowy we wrześniu

Wrzesień na działce – trawnik i żywopłot

Zastanawiasz się, co robimy we wrześniu w ogrodzie? Miesiąc ten stanowi idealną okazję na ostatnie przycięcie żywopłotu. Zbyt późne przycinanie drzew iglastych i liściastych nie tylko opóźnia przygotowania roślin do zimy, ale również może skutkować ich przemarznięciem. Jedną z najważniejszych prac pielęgnacyjnych jest prawidłowe jesienne nawożenie – w przypadku krzewów należy całkowicie zaprzestać wykonywania zabiegu.

Jeżeli planujesz założenie nowego trawnika, to przełom lata i jesieni stanowi na to odpowiednią porę. Wśród prac w ogrodzie we wrześniu uwzględniamy zarówno rozkładanie rolki, jak i siew. Poza tym warto w tym miesiącu po raz ostatni nawieźć trawnik specjalnym nawozem. Końcowe koszenie przed zimą wykonuje się zazwyczaj już w październiku.  

Poza wymienionymi wcześniej czynnościami do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie we wrześniu zaliczamy również:

  • przygotowanie gleby pod wiosenne nasadzenia,

  • regularne zgrabianie pierwszych opadłych liści,

  • jesienne przekopanie ziemi,

  • oczyszczanie zbiorników wodnych z gnijących resztek i liści,

  • systematyczne podlewanie drzew i krzewów,

  • ograniczenie podlewania roślin domowych.

Pamiętajmy, że ogród we wrześniu potrafi być piękny i zachwycający. Stanowi jednocześnie zwieńczenie letnich miesięcy oraz jest zapowiedzią polskiej, złotej jesieni. Fantastyczna paleta barw i kolorowo kwitnące dalie, begonie czy astry zapewnią niezwykły wygląd każdej działki. A jeśli poszukujesz inspiracji na nową aranżację przestrzeni, to sprawdź, jak zaprojektować zieleniak w stylu japońskim.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także