Jak zaprojektować ogród w stylu japońskim?

Jak zaprojektować ogród w stylu japońskim?

Spokój, prostota i ukłon w stronę natury – tak najkrócej można scharakteryzować ogrody japońskie. Stanowią idealne miejsce na relaks i odpoczynek. Wymagają starannego rozplanowania roślinności i ogrodowej architektury. To przestrzeń, w której liczy się każdy nawet najmniejszy detal. Właściwie nie istnieje bardziej czasochłonny projekt działki. Jakimi zasadami należy się kierować? Jakie elementy stanowią podstawę aranżacji w orientalnym stylu? Te i wiele innych, cennych informacji znajdziesz w przygotowanym przez nas artykule.

Strony www Strony www

Minimalistyczna oaza spokoju, czyli ogród japoński

Moda na orient oraz wschodnie inspiracje trwa nieprzerwanie od kilku lat. Swoje piętno trend odcisnął również w ogrodnictwie. Ogromną popularnością cieszy się pochodzący z kraju kwitnącej wiśni cud architektury krajobrazu tak różny od popularnych stylów angielskich czy francuskich. Najpiękniejsze w Polsce ogrody japońskie stały się inspiracją również dla ogrodników-amatorów.

Jest to wyjątkowo czasochłonny pomysł na aranżację działki. Wymaga ogromnej wiedzy oraz mnóstwa pracy i zaangażowania. Nie bez powodu uważa się jednak ten rodzaj stylizacji za najpiękniejszy na świecie. Jak zaprojektować więc ogród japoński? Wielu architektów krajobrazu wskazuje dwa podstawowe style aranżacji takich przestrzeni:

  • Tsukiyama – oparty na wodzie. Tutaj małe stawy symbolizują jeziora i morza, strumyki zaś reprezentują rzeki. Odpowiednikami gór są miniaturowe pagórki czy kamienie. Charakteryzuje się ogromną dbałością o szczegóły i detale.  
  • Karesansui – swoją stylistyką bezpośrednio nawiązuje do naturalnych krajobrazów kraju kwitnącej wiśni. Ten nowoczesny styl ogrodu japońskiego bazuje na zasadach idei Zen. To sucha przestrzeń, w której kamienie reprezentują wyspy, piasek fale a grabiony żwir morze.   

Aranżacja ogrodu w stylu japońskim powinna naśladować naturę. Mimo że jest uporządkowana i przemyślana, to jednocześnie musi dawać wrażanie braku ingerencji człowieka w jej powstanie.

Ogród w stylu japońskim – charakterystyczne elementy

Wschodnie i orientalne ogrodnictwo wymaga odpowiedniego podejścia oraz zrozumienia ukrytych znaczeń czy symboli. Właściwa charakteryzacja przestrzeni sprawia, że już krótka chwila przynosi spokój i relaks. Stworzenie odpowiedniego nastroju i atmosfery wymaga trzech podstawowych elementów – wody, roślin i kamieni.

Jakie rośliny do ogrodu japońskiego?

Jedną z największych zalet tej formy stylizacji działki są niewielkie wymagania w zakresie powierzchni. Już mały ogród w stylu japońskim można odpowiednio zaaranżować. Jednym z kluczowych elementów jest w tym przypadku zielona roślinność. Można tutaj spotkać się z pojedynczymi rabatami efektownych bylin, które mają stanowić delikatne akcenty. Dominują przede wszystkim: azalie, rododendrony, dalie, peonie, astry czy zawilce.

Natomiast wśród najpopularniejszych drzew do ogrodu japońskiego znajdziemy: miłorząb chiński, klon palmowy i japoński, ozdobne wiśnie, egzotyczne odmiany sosny czy magnolię. Charakterystyczne dla wschodniego stylu są również miniaturowe iglaki, drzewko bonsai oraz bambus. Zieloną całość doskonale uzupełnią mchy.   

rośliny w ogrodzie japońskim

Woda w ogrodzie japońskim

Woda stanowi najważniejszy element aranżacji ogrodu japońskiego. Wprowadza do przestrzeni formę ruchu, symbolizując przy tym życie, początek, zdrowie oraz przemijanie. W wielu projektach przelewa się ona z jednego oczka wodnego do drugiego poprzez mały wodospad. Na prywatnych posesjach możemy zainwestować w niewielki strumyk czy staw ogrodowy lub zainstalowany zbiornik.

Według dalekowschodnich wierzeń rwące wodospady i potoki symbolizują mężczyznę, a spokojne i wolne strumyki kobietę. Warto tutaj przypomnieć, że ważną zasadą urządzania ogrodu japońskiego jest równowaga między męskimi i żeńskimi pierwiastkami, wyrażona przez zastosowanie kontrastowych zestawień.   

woda w ogrodzie japońskim

Japoński ogród kamienny

Kamień stanowi przeciwieństwo wody i symbolizuje siłę, trwałość oraz niezmienność. Świetnie sprawdza się na wszelkich wzniesieniach oraz nierównościach terenu. Można wyłożyć nim ścieżki, które łagodnie wiją się między roślinami. Styl japoński w ogrodzie wymaga zastosowania głazów o naturalnym kształcie, fakturze i barwie. Ich celem jest imitowanie skalistych gór.

Gdy stawiamy jednak na suchy ogród japoński, to wodę można zastąpić powierzchnią żwirową. Warto postawić na większe kamienie, aby uzyskać efekt „azjatyckiego stawu”. Symbolikę powinniśmy dodatkowo podkreślić poprzez stworzenie wzoru fali. Kamienny materiał wystąpuje również w elementach małej architektury oraz dodatkach ogrodowych. Świetnie sprawdzą się tutaj różnorodne latarnie czy misy.

kamień w ogrodzie japońskim

Jak wygląda przydomowy ogród japoński? Zazwyczaj są to niewielkie i wydzielone elementy przestrzeni lub powierzchnie jedynie stylizowane na styl japoński. Charakteryzują się jednak dbałością o szczegóły, elegancją i naturalnością. Występują tu asymetryczne układy z nieparzystą liczbą dekoracji. Szczególną rolę odgrywa kamień oraz woda. Miniaturowa reprezentacja krajobrazów, kącik Zen oraz równowaga i harmonia stanowią podstawę odpowiedniej aranżacji. Zakładając orientalny ogród, należy również pamiętać o jego regularnej pielęgnacji.  

Zobacz również, z czym łączyć trawy ozdobne.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Jesteśmy specjalistami w projektowaniu, zakładaniu i pielęgnacji terenów zieleni. Pomagamy w...
Ogrodnictwo to nasza pasja oraz dziedzina, którą zajmujemy się kompleksowo. Nasi klienci mogą...